Rusia creează o "flotă din umbră" de tancuri pentru a ocoli embargoul impus asupra livrării pe mare de petrol rusesc, care va intra în vigoare începând cu data de 5 decembrie, scrie agenția Bloomberg, citată de Rador.
Potrivit Tass, agenția amintită afirmă că cantitățile de petrol rusesc expediate pe cale maritimă erau în septembrie mai mari decât în luna februarie.
Totodată, potrivit calculelor agenției Bloomberg, s-a redus considerabil volumul livrărilor de purtători de energie în țări din Europa și a crescut volumul livrărilor în Asia. Agenția opinează că asemenea indicatori se explică prin faptul că "pentru a servi interesele Moscovei este creată o mare flotă din umbră de petroliere cu proprietari necunoscuți."
Potrivit datelor agenției, se așteaptă o creștere a cazurilor de transbordare a purtătorului de combustibil de pe un vas pe altul.
Se presupune că acest lucru are legătură cu riscul exportului direct de petrol din porturile rusești în condițiile sancțiunilor, precum și cu necesitatea folosirii pe distanțe mari a unor petroliere de gabarit mai mare, care, datorită dimensiunii lor, nu pot intra în porturile rusești din Marea Baltică.
Reamintim că embargoul asupra livrărilor pe mare de petrol și de produse petroliere din Rusia s-a aflat în pachetul al VI-lea de sancțiuni al UE, adoptat la începutul lunii iunie. Totodată, începerea acțiunii embargoului a fost amânată până la începutul lunii decembrie
Comentează