Rușii se plâng că sunt cenzurați: Presa din Occident nu are voie să ia interviuri oficialilor de la Moscova, susține Zaharova

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 04-05-2022

Actualizat: 04-05-2022

Article thumbnail

Sursă foto: vestidinrusia.ro

Presa occidentală nu are voie să ia interviuri reprezentanților autorităților ruse, a declarat miercuri purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, la postul de radio Sputnik.

"Când sunt trimise cereri de interviuri [de către mass-media occidentale] și începem să le pregătim din punct de vedere logistic - timpul de coordonare, formatul și așa mai departe - dintr-o dată se dovedește, iar jurnaliștii ne informează despre acest lucru, că le este interzis să ia interviuri din partea rusă" - a declarat diplomatul.

Zakharova a precizat că incidente similare au fost observate la cererea jurnaliștilor germani și spanioli. "Am pregătit interviuri, răspunsuri la întrebări de la una dintre cele mai mari agenții spaniole, iar ei au dat înapoi", a spus ea.

Reprezentantul Ministerului rus de Externe a declarat că această tendință a devenit o nouă realitate. "Am văzut elemente ale aceleiași atitudini în mod regulat, doar că atunci ne-au corectat - au tăiat bucăți, nu le-au difuzat, făcând referire la parametrii tehnici", a conchis ea.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri