Urnele de vot s-au deschis luni dimineaţa în Italia pentru un scrutin legislativ la care este de aşteptat o victorie a alianţei de centru-dreapta a fostului premier Silvio Berlusconi, care nu-i va asigura însă şi majoritatea parlamentară, informează agenţiile internaţionale de presă preluate de agerpres.
Circa 50,7 milioane de italieni sunt aşteptaţi la vot, care se va încheia la ora 11.00 p.m. (22.00 GMT). Deşi media locale vor difuza imediat după aceea rezultate pe baza sondajelor de la ieşirea de la vot, rezultatele definitive s-ar putea lăsa aşteptate.
Conform sondajelor preelectorale, cel mai mare număr de voturi ca partid unic îl va obţine mişcarea "antisistem" 5 Stele, Partidul Democrat (centru-stânga, de guvernare) clasându-se pe locul al treilea.
Potrivit analiştilor, pragul pentru obţinerea majorităţii în parlament este de 40-45%, întrucât noul sistem electoral combină scrutinul proporţional cu cel majoritar. Sunt în joc 630 de mandate de deputat şi 315 de senator.
S-au deschis urnele în alegerile legislative din Italia
Explorează subiectul
București
15°C
Articole Similare

786
Teheranul transmite un avertisment dur UE: 'Dacă Europa tace, toate țările vor plăti prețul' dacă nu fac nimic în privința războiului
786

32
Premierul Keir Starmer: Marea Britanie va trimite patru avioane Typhoon suplimentare în Qatar
32

73
Război terestru în Iran - Trump promite suport aerian kurzilor
73

50
Fiul lui Ion Țiriac, după atacurile din Dubai: 'Astăzi sunt emiran în suflet!'
50

36
SUA au armament dar lipsesc ofițerii - Războiul din Iran ar putea dura luni de zile
36

34
Ambasada Rusiei în Iran anunţă că a evacuat femeile şi copiii
34

4.784
Fierbe Golful Persic: Iranul atacă petrolierele, indiferent sub ce pavilion se află. Mai multe ambarcațiuni deja s-au scufundat
4.784

1.645
Român condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia: acuzațiie aduse de Moscova / Reacția MAE (UPDATE)
1.645

2.869
Rachetă iraniană doborâtă în Turcia - Ce spune Mark Rutte despre Articolul 5
2.869

134
IDF a lovit bazele Basij, sediul forțelor speciale și alte centre de comandă din Teheran
134

157
Armata iraniană dezminte atacul asupra Azerbaidjianului/ Anchetă la Baku
157

13.066
BREAKING Marele ayatollah al Iranului ar fi fost eliminat: Ieri emisese fatwa pentru vărsarea sângelui lui Donald Trump (SURSE)
13.066

1.990
Președintele României, despre posibile amenințări la adresa bazei de la Deveselu: „Nu există niciun motiv de îngrijorare”
1.990

















Comentează