Sampdoria Genoa a învins Inter Milano, scorul de 2-1

Juventus Sampdoria

Sampdoria Genoa a învins miercuri după-amiază, pe teren propriu, pe Inter Milano, cu scorul de 2-1, întrerupând șirul de 9 victorii consecutive al milanezilor, potrivit Mediafax.

Sanchez (Inter) a ratat chiar în debutul partidei o lovitură de pedeapsă. Candreva (Sampdoria) i-a arătat cum se execută un penalty, deschizând scorul pentru gazde (1-0, min. 23). Sampdoria s-a pus la adăpost cu încă o reușită, a lui Keita, cu 7 minute înainte de pauză (2-0, min. 38).

Inter a replicat în partea secundă și a redus din handicap prin olandezul Stefan de Vrij (2-1, min. 65). Oaspeții au mai avut două ocazii de a egala, însă portarul Emil Audero a fost la post de fiecare dată.

Inter ar fi avut ocazia să urce pe primul loc, cel puțin până la ora derby-ului dintre AC Milan și Juventus, dar rămâne deocamdată pe locul 2, cu 36 de puncte, urmând să se deplaseze etapa viitoare la ocupanta

locului 3, AS Roma.

Portarul român Andrei Radu (Inter) a fost rezerva neutilizată a lui Handanovic.

În aceași rundă, cu numărul 16, AS Roma a învins în deplasare la Crotone cu 3-1, în timp ce cealaltă echipă din capitală, Lazio, s-a impus acasă cu 2-1 în fața Fiorentinei.

La Crotone, Denis Drăguș a fost rezervă neutilizată, iar la Lazio Ștefan Radu a intrat în minutul 77.