Justiţia iraniană a condamnat la moarte un bărbat şi la zece ani de închisoare alţi doi pentru spionaj în favoarea SUA, în timp ce o a patra persoană a fost condamnată la zece ani de detenţie pentru spionaj în favoarea Marii Britanii, a anunţat marţi purtătorul de cuvânt al Autorităţii judiciare de la Teheran, potrivit Reuters.
''O persoană a fost condamnată la moarte pentru spionaj pentru America, dar decizia a fost contestată în apel'', a spus Gholam-Hossein Esmaili, citat de site-ul de ştiri Mizan.
Potrivit oficialului iranian, ceilalţi doi bărbaţi găsiţi vinovaţi de spionaj pentru SUA au primit zece ani de închisoare.
Scandal de spionaj în Iran - Un bărbat a fost condamnat la moarte
Explorează subiectul
Articole Similare

93
Structuri neobișnuite, detectate sub apele Oceanului Pacific: care sunt primele ipoteze ale oamenilor de știință
93

19
Londra anunță că numărul omuciderilor a scăzut anul trecut la cel mai coborât nivel din 2014
19

253
Francezii încep să-și schimbe radical opțiunile de vot: extrema-dreaptă câștigă tot mai mult electorat
253

565
Operațiune de amploare: administrația Trump anunță desfășurarea a sute de agenți federali în Minneapolis
565

35
Gigantul tehnologic Meta cere Australiei să reconsidere interdicția privind rețelele de socializare
35

59
Autorităţile din Iran fac apel la un marş naţional în opoziţie cu protestele anti-regim
59

393
Melodia care a salvat vieți: rolul neașteptat al unui videoclip care a contribuit la găsirea a 21 de copii dispăruți
393

46
Mii de turiști au rămas blocați în nordul Finlandei: zborurile au fost anulate din cauza frigului sever
46

1.241
De unde au lansat rușii racheta balistică Oreșnik și de ce contează locul lansării
1.241

805
Haos în Bulgaria: băncile sunt asaltate de oameni care aduc kilograme de leva, în monede, pentru a le schimba în euro
805

655
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kievul a anunțat că a atacat trei platforme de foraj aparținând companiei ruse Lukoil din Marea Caspică
655

121
Imagini șocante cu zeci de cadavre îngrămădite în faţa unei morgi de lângă Teheran
121

67
Israelul şi Germania au semnat un acord în domeniul securităţii: Iranul este vizat
67

















Comentează