Se știe primul rezultat al zilei, la Europeanul de handbal: România intră în arenă de la ora 18:30

Naţionala de handbal feminin a Norvegiei, deţinătoarea titlului european, s-a clasat,vineri, pe locul 5, după meciul de clasament final cu Suedia, scor 38-29 (22-14). Tot vineri au loc şi semifinalele, între România şi campioana olimpică Rusia, de la 18.30, respectiv campioana mondială Franţa şi Olanda (22.00).

Tricolorele vor juca o semifinală europeană după opt ani, însă de această dată nu o vor avea în teren pe căpitanul Cristina Neagu, accidentată la genunchiul drept în meciul cu Ungaria în urma faultului unei adversare, scrie news.ro.

Neagu, diagnosticată cu ruptură de ligament anterior încrucişat, a rămas lângă echipă, la Paris, şi o va încuraja din tribune.

Echipa României s-a calificat în semifinale după clasarea pe locul 2 în grupa a II-a.

Finalele pentru medalii se vor juca duminică, de la ora 15.00 (medalia de bronz) şi 18.30 (aur), toate la Paris.

Obiectivul echipei României la CE2018 a fost clasarea pe unul din locurile 1-6, fiind deja atins. Tricolorele şi-au asigurat şi calificarea directă la turneul final al Campionatului Mondial din 2019 (Japonia), fără a mai fi nevoie să joace faza play-off.

Echipa României are în palmares o singură medalie continentală, bronz, în 2010, iar la ultima ediţie, în 2016, s-a clasat pe locul 5.

Titlul european a fost câştigat în 2016 de Norvegia.