Statele Unite au întărit securitatea pe teritoriul lor pentru weekendul prelungit marcând sărbătoarea Zilei Independenţei la 4 iulie, în special în aeroporturi şi huburi de transport după atentatul de la Istanbul, a anunţat joi ministrul securităţii interne, informează AFP şi Reuters.
"Publicul american trebuie să se aştepte în acest weekend din 4 iulie la o securitate crescută în aeroporturi, gări şi alte centre de tranzit de-a lungul ţării", a declarat Jeh Johnson în timpul unei audieri în faţa unei comisii judiciare a Senatului.
Măsurile speciale pentru acest weekend de trei zile au fost luate după atentatele sinucigaşe de la aeroportul din Istanbul care au făcut 44 de morţi marţi. Un american a fost "uşor rănit" în acest atac contra celui mai mare aeroport din Turcia şi al 11-lea cel mai mare din lume, cu 60 de milioane de pasageri în 2015.
Ministrul american şi-a încurajat concetăţenii să celebreze sărbătoarea naţională şi "să continue să se ducă la evenimente publice", rămânând în acelaşi timp vigilenţi.
"Vigilenţa publicului poate face diferenţa pentru a detecta posibilele comploturi sau activităţi teroriste", a insistat Jeh Johnson.
Securitatea în Statele Unite a fost deja consolidată după atentatele care au făcut 32 de morţi în metroul şi aeroportul din Bruxelles în martie.
Nu există ameninţări de securitate specifice sau credibile împotriva Statelor Unite cunoscute de organele de aplicare a legii în weekendul din 4 iulie, potrivit, pe de altă parte, unui document guvernamental citat de Reuters şi a trei surse informate cu privire la această chestiune.
Potrivit acestor surse, care au cerut să se exprime sub condiţia anonimatului, vigilenţa va fi sporită pentru a asigura siguranţa americanilor în timp ce sărbătoresc ziua naţională.AGERPRES
Securitate întărită în Statele Unite pentru sărbătoarea Zilei Independenţei
Explorează subiectul
Articole Similare

9
Columbia a oprit achizițiile de armament din Israel și SUA - A fost prezentată prima armă de asalt de producție internă
9

52
Talibanii au întrerupt complet comunicațiile în Afganistan - Piețele au fost închise iar zborurile anulate
52

35
Acord cu Teheranul - SUA expulzează 100 de iranieni
35

2.238
'Suntem deja în război cu Rusia': Țara care se confruntă cu Moscova pe mai multe fronturi
2.238

52
AIEA îngrijorată de situațua de la Zaporojie - Cea mai mare centrală nucleară din Europa nu mai are alimentare cu energie electrică externă de şase zile
52

3.235
Încolțit de ruși, Zelenski bate cu pumnul în masă: Capacitățile privind producția de drone și rachete să fie folosite la putere maximă!
3.235

5.803
O alianță de proporții amenință Statele Unite ale Americii: Două mari puteri au convenit să se opună hegemonismului
5.803

5.082
Cancelarul german prezintă o ipoteză șocantă: 'Nu suntem în război cu Rusia, dar nici nu mai suntem în pace'
5.082

291
Îl căuta norocul și nu știa: A uitat un bilet la loterie într-o geacă și chiar se mira cât de prost este câștigătorul misterios care nu-și ridică premiul
291

56
ChatGPT ar fi ajutat un adolescent să se sinucidă. OpenAI ia măsuri după ce părinții băiatului au intentat proces companiei
56

84
Rusia respinge acuzațiile de ingerinţă în alegerile din Republica Moldova: amenințarea rusă 'nu există'
84

44
Trafic de persoane: Brazilia şi Africa de Sud în vizorul SUA
44

149
Planul Trump pentru Gaza: Principalele reacţii internaţionale
149
Comentează