Selecţionata Uruguayului a obţinut prima victorie la Cupa Mondială 2023

rugby.ro
rugby

Selecţionata Uruguayului a obţinut prima sa victorie la actuala ediţie a Cupei Mondiale de rugby din Franţa, impunându-se cu scorul de 36-26 (12-20) în faţa echipei Namibiei, într-o partidă din Grupa A, disputată miercuri la Lyon, potrivit Agerpres.

Însă, timp de aproape o oră, africanii au crezut că pot obţine primul succes din istoria lor la un Mondial de rugby. Namibia a deschis scorul după doar un minut de joc, prin Gerswin Mouton, care a interceptat o pasă a adversarilor şi a înscris primul eseu al meciului.

Zece minute mai târziu, JC Greyling a mărit avantajul namibienilor, după ce a culcat pentru a doua oară balonul în terenul de ţintă al sud-americanilor. Celelalte puncte ale Namibiei au aduse de Tiaan Swanepoel, care a reuşit două transformări (2, 12) şi patru lovituri de penalitate (25, 36, 43, 69).

Uruguayul a întors însă soarta partidei, reuşind cinci eseuri, prin Amaya (19, 49), Kessler (28), Arata (54) şi Basso (66), patru transformate, prin Etcheverry Cavanna (29, 51, 55) şi Berchesi (67), ultimul executând perfect şi o lovitură de penalitate (74).

Uruguayul, care poate însă visa, cel puţin din punct de vedere matematic, la o calificare în sferturile de finală ale competiţiei, va înfrunta pe 5 octombrie selecţionata Noii Zeelande, tot la Lyon.

În clasamentul Grupei A conduce Franţa, cu 13 puncte (3 jocuri), urmată de Italia, 10 puncte (2 jocuri), Noua Zeelandă 5 puncte (2 jocuri), Uruguay 5 puncte (3 jocuri) şi Namibia 0 puncte (4 jocuri).

În partida de miercuri au evoluat echipele:

Uruguay: Amaya - Basso, Arcos Perez, Vilaseca, Freitas (Juan Manuel Alonso, 60) - Etcheverry Cavanna (Berchesi, 60), Arata (Ormaechea, 68) - Civetta (Dossantos, 61), Deus, Ardao - Leindekar, Aliaga Bonnet (Rodriguez, 69) - Arbelo Garcia (Piussi, 62), Kessler (Pujadas, 62), Sanguinetti (Gattas, 60; Sanguinetti, 65; Gattas, 75)

Namibia: Loubser - Mouton (van den Bergh, 72), Izaacs, Burger, Greyling (Benade, 65) - Swanepoel, Stevens (Theron,74) - Uanivi, Hardwick (Booysen, 60), Gaoseb (Haitembu, 49; Gaoseb, 58) - de Klerk (Katjijeko, 72), Ludick (van Lill, 55) - Coetzee, van Jaarsveld (van der Westhuizen, 61), Benade (Sethie, 58)

Arbitru: Mathieu Raynal (Franţa).