Noul selecţioner al Italiei, Luciano Spalletti, l-a apărat luni pe portarul său Gianluigi Donnarumma, ţinta unor critici acerbe după remiza împotriva Macedoniei de Nord (1-1), sâmbătă, la Skopje, scrie AFP.
"Donnarumma va fi titular, vreau să răspund imediat la această întrebare", a spus Spalletti la o conferinţă de presă în ajunul meciului cu Ucraina, de la Milano, în calificările la Euro-2024, conform agerpres.
"În ceea ce priveşte tot ce se spune şi se scrie despre el, este natura meseriei de portar care la orice eşec primeşte toate reproşurile. Gianluigi are foarte multe calităţi", a continuat el.
Donnarumma, în vârstă de 24 de ani, a fost criticat în presa italiană pentru gafa la superba lovitură liberă a lui Enis Bardhi (81) care a permis Macedoniei de Nord să egaleze.
Portarul lui PSG a primit sprijin şi de la fosta legendă a Nazionale, Dino Zoff.
"Este un gol pe care îl putem lua, nu este ca şi cum ar fi deviat mingea în propria poartă", a spus campionul mondial din 1982.
Înainte de meciul împotriva Ucrainei, Italia, campioană europeană en-titre, este pe locul 3 în grupa C (4 puncte), cu nouă puncte în spatele liderului, Anglia (13 puncte) şi cu trei în spatele Ucrainei (7 puncte). Primele două echipe din fiecare grupă se califică direct la turneul final de anul viitor din Germania.
Comentează