Prezent la Lisabona la Sesiunea anuală a Adunării Parlamentare a NATO, senatorul a avut și o întrevedere cu omologul său, domnul Luis Manuel Capoulas Santos, președintele Comisiei pentru afaceri europene din Parlamentul Portugaliei precum și cu cei doi vicepreședinți, Fabiola Cordoso și Paulo Alexandre Luis Moniz.
A fost evidențiat faptul că Portugalia, țara cu cea mai mare rată de vaccinare în rândul populației din UE, datorită bunei comunicări dintre guvern și populație și a învățării din lecțiile istoriei, în ceea ce privește lupta cu epidemiile a reușit să gestioneze pandemia de Covid-19, cu efecte relativ mici.
Un alt lucru discutat a fost felul în care Planul Național de Redresare și Reziliență a fost dezbătut și negociat, astfel încât Portugalia chiar în timpul exercitării Preşedinţiei Rotative a Consiliului Uniunii Europene a fost prima țară care a putut începe să beneficieze de fondurile europene.
Totodată, a avut loc un schimb de opinii privitor la Conferința pentru Viitorul Europei, tranziţia spre energia verde și comunitatea de români care trăiesc în Portugalia.
S-a stabilit ca la începutul lunii noiembrie să aibă loc prima ședință comună a Comisiilor pentru afaceri europene din cele două parlamente, în scopul identificării de noi puncte de interes comun și al continuării colaborării pe teme care țin de Uniunea Europeană.
Comentează