Senatul Republicii Cehe a votat în favoarea începerii acţiunii la Curtea Constituţională contra preşedintelui ţării, Milos Zeman (74 de ani), transmite joi dpa potrivit Agerpres.
Camera superioară a parlamentului de la Praga îl acuză pe şeful statului de încălcarea a opt prevederi constituţionale, printre care declaraţii care contravin politicii externe oficiale a ţării.
Din cei 75 de senatori cehi prezenţi miercuri seară la vot, 48 au votat în favoarea începerii demersurilor la Curtea Constituţională.
Potrivit dpa, este improbabil ca iniţiativa să fie votată de camera inferioară a legislativului ceh.
O altă acuzaţie făcută la adresa lui Zeman este aceea că angajaţi ai administraţiei prezidenţiale au încercat să influenţeze judecători.
Milos Zeman este primul preşedinte care a fost ales în mod direct de către cetăţenii cehi cu drept de vot, în urma unui amendament constituţional. El a atras atenţia în special prin comentariile sale referitoare la islam şi la primirea refugiaţilor în Cehia
Senatul ceh a aprobat începerea acţiunii la Curtea Constituţională contra preşedintelui Milos Zeman
Explorează subiectul
Articole Similare

472
Detalii neștiute în scandalul de corupţie care a zdruncinat Ucraina: NABU și SAPO dau iama în proprietățile lui Mindich / Bani grei, influență și afaceri murdare
472

12
Seulul şi Washingtonul au finalizat acordul - Coreea de Sud poate construi submarine cu propulsie nucleară
12

9
Ucraina împrumută 22 de milioane de euro de la BERD în plin scandal de corupție
9

461
Revine armata obligatorie în Germania? Toți tinerii de 18 ani, luați în evidență militară, cu posibilă înrolare
461

137
Incident la sud de Oahu - Garda de Coastă a SUA a reacţionat în faţa unei nave militare ruseşti
137

2.125
Cumpără americanii Lukoil? Mișcarea care poate schimba piața carburanților din România
2.125

20
Alunecare de teren în insula Java - Cel puțin doi morți și 21 de dispăruți
20

1.825
„Ați vrea poze cu Donald Trump și fete în bikini în bucătăria mea?” - Epstein, către un jurnalist
1.825

511
Volodimir Zelenski cere Uniunii Europene să se grăbească: 'Sprijinul financiar este absolut necesar pentru ca Ucraina'
511

1.027
'Mă simt ca un personaj secundar în viața tuturor': un nou raport global privind fericirea scoate la iveală o realitate îngrijorătoare
1.027

1.500
'Uiți că există mâncare': avertismentul autorităților cu privire la trendul periculos de slăbit ce bagă tinerii în spital
1.500

127
Misiune istorică: Blue Origin a lansat uriașa rachetă New Glenn cu doi sateliți la bord, destinați planetei Marte
127

2.635
Atac de amploare asupra infrastructurii ruse: dronele ucrainene lovesc puternic portul Novorossiisk
2.635


















Comentează