Serena Williams, eliminată de Maria Sakkari, la Western&Southern Open

serena williams

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams, locul 9 WTA şi cap de serie numrul 3, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 5-7, 7-6 (5), 6-1, de Maria Sakkari din Grecia, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 13, în optimile de finală ale Western&Southern Open, turneu de categorie Premier 5, mutat de la Cincinnati la New York, din cauza pandemiei de coronavirus, potrivit news.ro.

Partida a durat două ore şi 17 minute.

Pentru Serena Williams, aceast a fost a doua înfrângere în cinci meciuri jucate de la reluarea sezonului, toate de trei seturi. Multipla câştigătoare de turnee de grand slam a mai fost întrecută la competiţia de la Lexington, în sferturi, de compatrioata ei Shelby Rogers, scor 1-6, 6-4, 7-6 (5).

La New York, Sakkari va evolua în sferturi cu britanica Johanna Konta, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 8.

Citește și: Dorel Căprar, pretinsul 'PROPRIETAR' al posturilor publice vacante din județ, aspiră la fotoliul primăriei Arad - Lista completă a candidaților pentru arădeni

O altă favorită care a părăsit competiţia în optimi este Arina Sabalenka din Belarus, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 5. Ea a pierdut întâlnirea cu o jucătoare venită din calificări, americanca Jessica Pegula, locul 83 WTA, scor 2-6, 6-2, 3-6.

Pegula va juca în manşa următoare cu belgianca Elise Mertens, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 14.

Celelalte două sferturi sunt următoarele: Naomi Osaka (Japonia), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 4 - Anett Kontaveit (Estonia), locul 20 WTA şi cap de serie numărul 12, şi Ons Jabeur (Tunisia), locul 39 WTA - Victoria Azarenka (Belarus), locul 59