Serviciul pentru Migraţie ucrainean a respins pentru a doua oară, miercuri, cererea fostului preşedinte georgian Mihail Saakaşvili pentru obţinerea statutului de refugiat în Ucraina, informează dpa, scrie agerpres.ro.
Saakaşvili nu a fost ţinta unor persecuţii politice, torturi sau sentinţe cu moartea în Georgia sa natală, explică Espresso TV, post apropiat puterii de la Kiev, citând documente oficiale emise de autorităţile competente în domeniu.
Fostul preşedinte al Georgiei poate înainta recurs la respingerea cererii sale de azil, pe care, potrivit Espresso TV, a depus-o doar cu o zi înainte.
Cererea de azil a lui Saakaşvili a fost respinsă iniţial la 24 octombrie, lăsându-l astfel fără cetăţenie. Georgia, unde Mihail Saakaşvili este anchetat pentru corupţie şi abuz de putere, i-a retras mai demult cetăţenia georgiană.
Mihail Saakaşvili a fost guvernator al regiunii ucrainene Odesa, dar a căzut în dizgraţie în urma campaniei sale împotriva corupţiei în rândurile puterii ucrainene.
Preşedintele ucrainean Petro Poroşenko i-a retras lui Saakaşvili permisul de şedere în Ucraina - care i-a fost acordat în 2015 - atunci când fostul preşedinte georgian se afla în afara ţării, în iulie. Saakaşvili a încercat să intre înapoi în Ucraina în septembrie în pofida ordinului emis de autorităţile ucrainene de a nu-i permite acest lucru, alimentând astfel o încăierare între susţinătorii săi şi poliţia de frontieră.
De la mijlocul lui octombrie, Saakaşvili a făcut echipă cu politicieni din opoziţie pentru a cere reforme şi a-l critica pe Poroşenko.
De mai multe săptămâni, protestatari care cer să se pună capăt corupţiei din Ucraina au campat în faţa clădirii parlamentului de la Kiev. Ei cer, printre multe altele, reformarea legislaţiei electorale şi a instanţelor anticorupţie.
Serviciul pentru Migraţie ucrainean respinge pentru a doua oară cererea de azil a lui Mihail Saakaşvili
Explorează subiectul
Articole Similare

32
Gardienii Revoluţiei, armata ideologică a Iranului, au reţinut un petrolier în Golf
32

1.050
Femeia ajunsă premier la Tokyo a provocat China să recomande cetăţenilor săi evitarea călătoriilor în Japonia
1.050

60
Americanii poartă discuţii privind Venezuela, pe fondul escaladării tensiunilor militare
60

1.272
Lukoil, salvată în ultimul moment? SUA prelungesc termenul limită pentru vânzarea activelor internaționale - și au deja un favorit
1.272

104
În timp ce unii transportă droguri, doi inși au băgat 81 de macaci descoperiţi în saci și voiau să treacă granița cu ei
104

18
Nepalul a prelungit cu cinci zile perioada de înscriere pe listele electorale pentru alegerile legislative care au loc anul viitor
18

800
VIDEO O bombă din cel de-al Doilea Război Mondial a băgat panica în nemți: Autoritățile au cerut ca 21.000 de oameni să se refugieze la rude
800

41
Poliţia suedeză spune că pietonii uciși de un autobuz ar fi victime ale unei greșeli, nicidecum un act premeditat
41

1.679
Acordurile de pace se prăbușesc, dar Trump nu renunță: liderul SUA a avut discuţii telefonice cu Thailanda şi Cambodgia, anunță Casa Albă
1.679

111
Un chinez de 33 de ani care a drogat şi violat mai multe femei în Regatul Unit a fost condamnat la închisoare pe viaţă pentru u
111

1.386
VIDEO Donald Trump, despre atacarea Venezuelei: 'Sunt mai mult sau mai puţin hotărât'
1.386

181
Hamas a preluat controlul în Gaza
181

1.515
VIDEO Zeci de polițiști au sărit în aer la o secție de poliție din India: Greșeala pe care au făcut-o într-o cameră plină de explozibili
1.515


















Comentează