USR solicită Primăriei oraşului Cisnădie, învecinat cu municipiul Sibiu, să amenajeze încă două secţii de vot pentru alegerile europarlamentare, după ce cetăţenii din Cartierul Arhitecţilor s-au plâns că nu au unde să voteze în zonă, a anunţat vineri, liderul partidului, deputatul Dan Barna.
"Solicităm Primăriei la începutul săptămânii viitoare, noi, USR, în calitate de partid politic şi eu, în calitate de deputat, o să solicit Primăriei din Cisnădie să stabilească două secţii de votare în Cartierul Arhitecţilor. Dacă răspunsul va fi pozitiv, perfect. Primăria are această posibilitate. (...) Dacă răspunsul va fi negativ şi trebuie iniţiativă cetăţenească, o să facem şi acel lucru. Oamenii de acolo ni s-au adresat şi ne-au spus că secţiile de vot sunt foarte îndepărtate de noi. Este o temă. Ne-o asumăm. Depunem şi vedem ce ne spune primăria, discutăm deschis cu primarul. Dacă decizia e pozitivă, e o chestiune rezolvată, banală. Eu aşa consider că ar trebui să se întâmple, pentru că nu e nimic complicat", a precizat Dan Barna, conform agerpres.ro.
Potrivit acestuia, USR este pregătit să strângă semnături pentru a convinge Primăria din oraşul Cisnădie ca să amenajeze două secţii de vot în Cartierul Arhitecţilor.
"Dacă vom întâmpina un refuz, puţin probabil, eu sunt optimist şi am încredere în administraţia din Primărie că va da curs unei solicitări de bun simţ de a da cetăţenilor posibilitatea să voteze, dacă va fi necesar să fie şi semnături ale cetăţenilor, USR va aloca resurse pentru a îndeplini şi această cerinţă", a explicat Dan Barna.
În Cartierul Arhitecţilor din oraşul Cisnădie locuiesc, potrivit datelor Evidenţei Populaţiei, 4.000 de sibieni, însă, în realitate, aici stau mai mulţi, dar care fie au trecut în actele de identitate domiciliul în Sibiu, fie în alte locuri.
"Noi ştim că aici este cea mai mare problemă, pentru că este cea mai mare concentrare de alegători într-un singur loc. Pe lângă faptul că nu au secţii de vot, le lipsesc şi alte lucruri pe care administraţia din Cisnădie nu le-au dat. Este cea mai mare problemă pe care o ştim şi pe care ne-au adus-o în vedere colegii din filiala din Cisnădie. (...) Conform legii, se pot face cereri pentru suplimentarea secţiilor de vot. (...) Sunt 4.000 de alegători înregistraţi cu domiciliul în Cartierul Arhitecţilor. Pe plângă ei mai sunt mulţi care locuiesc acolo, care nu şi-au actualizat datele din buletin. (...) Trebuie să se înfiinţeze secţii acolo" , a declarat liderul filialei judeţene a USR Sibiu, Adrian Echert.
Echert a adăugat că USR va propune şi două soluţii Primăriei Cisnădie pentru amenajarea celor două secţii de vot în Cartierul Arhitecţilor, unde nu există sedii de şcoli sau grădiniţe. Potrivit USR Sibiu, o soluţie ar fi amplasarea de containere temporare sau amenajarea secţiilor la parterul blocurilor date în folosinţă sau al celor care încă nu sunt finalizate.
Sibiu: USR cere Primăriei din Cisnădie amenajarea mai multor secţii de vot pentru alegerile europarlamentare
Articole Similare

265
Traian Băsescu nu vede cu ochi buni demisia lui Ilie Bolojan: "Toți îl atacă, dar nimeni nu vrea să îi ia locul"
265

426
Ludovic Orban îi ia apărarea lui Nicușor Dan în scandalul numirii lui Vlad Voiculescu: "Cercetarea nu se închide să nu se facă de râs procurorul"
426

1.403
Traian Băsescu o critică dur pe Anca Alexandrescu: "Se desumflă povestea suveranistă / Ea și Simion au vrut să trăiască din simpatia pentru Călin Georgescu"
1.403

76
Candidatura lui Ciprian Ciucu la Primăria Capitalei a fost admisă de Biroul Electoral Municipal
76

83
Diana Șoșoacă la Moscova alături de fostul președinte al Rusiei, Dmitri Medvedev
83

1.080
Consilierul prezidențial Ludovic Orban critică dur pe magistrați în scandalul cu reforma pensiilor "babane": E jenant! Este o poziție complet nerezonabilă, nu poate fi acceptată
1.080

59
George Simion, nou mesaj pentru coaliție: 'În ţară este jale, în ţară este prăpăd. Ţara nu mai există!'
59

3.571
Scandalul "Pozelor False" - Cine din USR a făcut-o pe Elena Lasconi să publice fotografiile cu Nicușor Dan, Coldea și Ponta
3.571

1.087
Biroul Electoral al Municipiului București a validat candidatura Ancăi Alexandrescu la Primăria Capitalei: Și candidații PSD, PNL și USR au fost admiși
1.087

47
Mesajul premierului Ilie Bolojan la 38 de ani de la revolta anticomunistă de la Brașov
47

3.614
Noaptea minții la USR – Ghinea recunoaște fără perdea că vrea justiție controlată politic
3.614

5.519
Anca Alexandrescu a răbufnit după informațiile publicate de STIRIPESURSE.RO: "Acum pentru mine nu mai e ok?"
5.519

5.154
Sondaj CURS| Nicușor Dan și Ilie Bolojan se prăbușesc în ritm accelerat: Actual președinte are dublu motiv de îngrijorare
5.154


















Comentează