Simona Halep a fost aproape să se facă de râs, la Cincinnati: A avut nevoie de set decisiv cu o jucătoare pe care nu o mai întâlnise

Roland Garros
Simona Halep suparata

Simona Halep (locul 4 WTA) a fost aproape să se facă de râs cu Ekaterina Alexandrova (locul 43 WTA), în turul secund al turneului WTA de la Cincinnati. Halep s-a întâlnit pentru prima dată cu Alexandrova, în carieră. Halep, triplă finalistă la Cincinnati (2015, 2017, 2018), a obţinut victoria după două ore şi două minute, într-un meci în care nu a făcut cel mai bun joc al său.

Rusoiaca s-a impus cu 6-3 în primul set și a condus cu 5-4 în setul 2. Halep a avut o revenire de orgoliu și a câștigat următoarele 3 game-uri, încheind setul cu 7-5 și ducând meciul în decisiv. Acolo, Halep a făcut break-ul decisiv la 4-4 și a câștigat cu 6-4, calificându-se în turul 3.

Alexandrova a ajuns în turul secund după ce a eliminat-o pe Carla Suarez Navarro (locul 29 WTA). Alexandrova s-a impus în mai puţin de o oră de joc, scor 6-4, 6-1.

Simona Halep este a patra favorită la câştigarea turneului de la Cincinnati. Competiţia din Ohio oferă premii totale de 2.9 milioane de dolari.

În optimi, Halep o va întâlni pe americanca Madison Keys, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16, sau pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 41 WTA.

Calificarea în această fază este recompensată la turneul american cu un premiu de 30.330 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

Simona Halep a jucat trei finale la Cincinnati, în 2015, 2017 şi 2018, toate pierdute. Anul trecut, ea a fost întrecută în ultimul act de olandeza Kiki Bertens, scor 2-6, 7-6 (6), 6-2.