Simona Halep a urcat pe primul loc mondial: Are meci de COȘMAR în semifinale, după ce a trecut de Catherine Bellis

Simona Halep

Simona Halep a urcat din nou în fotoliul de lider mondial! Halep a învins-o pe  Catherine Bellis, 6-0, 6-4, după 80 de minute de joc, în sferturile turneului de la Doha, și e lider WTA în clasamentul live. Asta, cel puțin până la meciul dintre Caroline Wozniacki și Angelique Kerber. Dacă pierde Wozniacki, Halep rămâne lider mondial.

La meciul cu americanca venită din calificări, Halep a avut mari emoții. După un prim set pe care l-a câștigat la zero, Halep a avut probleme uriașe în actul doi! Catherine Bellis, o tânără de numai 18 ani, locul 48 mondial, a reușit câteva break-uri, iar Simona a fost nevoită să apeleze la antrenorul Andrei Pavel, când conducea cu 5-4 și servea.

S-a terminat 6-4 pentru Halep care are parte de un coșmar în semifinalele competiției. Garbine Muguruza, fostă numărul 1 mondial şi câştigătoare la Roland Garros şi Wimbledon, conduce cu 3-1 în faţa Simonei Halep, ultima partidă fiind în finala turneului de la Cincinnati, de anul trecut, când s-a impus categoric, cu 6-1, 6-0. Singura victorie a Simonei Halep s-a produs în 2015, în optimi, la Stuttgart, pe zgură, scor 3-6, 6-1, 6-3, în penultima lor partidă.