Simona Halep și-a aflat adversara din turul II la Brisbane

halep

Jucatoarea belarusa de tenis Victoria Azarenka a învins-o pe sportiva rusa Elena Vesnina, venita din calificari, luni, în primul tur la Brisbane, turneu dotat cu premii de un milion de dolari, urmând ca în runda urmatoare sa joace cu principala favorita, Simona Halep.

Azarenka, locul 22 WTA, s-a impus cu scorul de 6-2, 6-0, dupa o ora si 27 de minute de joc.

Halep si Azarenka s-au mai întâlnit pâna acum de trei ori, ultima oara în sferturi la US Open, când românca s-a impus, scor 6-3, 4-6, 6-4, informează Mediafax. Anterior, Azarenka a câstigat ambele partide disputate în 2012, în optimile de finala ale turneului de la Doha, scor 6-3, 6-1, si în aceeasi faza la Linz, scor 6-1, 6-1.