Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA Adelaide, după ce a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovic

Simona Halep

Simona Halep (4 WTA) a disputat marți, la WTA Adelaide, primul meci din acest an la simplu. Românca a trecut în două seturi de australianca Ajla Tomljanovic (52 WTA), scor 6-4; 7-5. Meciul a durat o oră și 38 de minute, potrivit Mediafax.

Halep a excelat pe primul serviciu (peste 65%) și cu un procentaj al punctelor câștigate (73%). În primul set, a făcut două break-uri, a cedat o singură dată și a închis la 4. În partea a doua echilibrul s-a păstrat până pe final. După două break-uri de fiecare parte în debut, egalitatea s-a rupt în prelungiri. La scorul de 6-5, Halep a înregistrat un break și a închis cu 7-5.

Simona Halep va juca în sferturile de finală împotriva învingătoarei din partida Aryna Sabalenka (Belarus; 12 WTA) - Bernarda Pera (SUA; 70 WTA).

Prezența în sferturile de finală de la WTA Adelaide este recompensată cu 22.400 de dolari și 100 de puncte.

Alte rezultate înregistate marți la Adelaide:

Vitalia Diatchenko (Rusia; 87 WTA) – Maria Sakkari (Grecia; 23 WTA) 5-7; 2-6

Arina Rodionova (Australia; 201 WTA) – Sloane Stephens (SUA; 25 WTA) 6-2; 6-2

Ashleigh Barty (Australia; 1 WTA) - Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia; 31 WTA) 4-6; 6-3; 7-5

Tatjana Maria (Germania; 83 WTA) - Marketa Vondrousova (Cehia; 16 WTA) 3-6; 0-6

Bernarda Pera (SUA; 70 WTA) - Barbora Strycova (Cehia; 33 WTA) 7-6(6); 6-3

Aryna Sabalenka (Belarus; 12 WTA) - Su-Wei Hsieh (Taiwan; 36 WTA) 5-7; 6-1; 7-5