Cel puţin 20 de civili au fost ucişi în lovituri aeriene lansate de coaliţia internaţională condusă de SUA asupra convoiului lor lângă oraşul sirian Raqqa (nord), a informat duminică agenţia de presă oficială siriană Sana, preluată de Xinhua.
Avioane de război ale coaliţiei au vizat sâmbătă vehicule care transportau civili din Raqqa către oraşele Ratleh şi Kasrah sâmbătă, a precizat Sana.
Numărul civililor ucişi în raiduri aeriene ale coaliţiei internaţionale a crescut recent ca urmare a intensificării atacurilor aeriene americane asupra Raqqa, capitala de facto a grupării Statul Islamic (SI), şi a altor bastioane ale SI în nordul şi estul Siriei.
Joia trecută, 35 de civili au fost ucişi în lovituri aeriene americane asupra oraşului Mayadeen din provincia Deir al-Zour.
Guvernul de la Damasc a denunţat în mod repetat atacurile care vizează civili, considerând operaţiunea condusă în Siria de coaliţia internaţională antiteroristă ca fiind "ilegală".
Siria: Cel puţin 20 de civili, ucişi în lovituri aeriene ale coaliţiei internaţionale la Raqqa
Explorează subiectul
Articole Similare

68
A murit Khaleda Zia, prima femeie prim-ministru al Bangladeshului
68

357
Armata SUA face ravagii în Pacific: atacă o presupusă navă de trafic de droguri și ucide doi 'combatanți ilegali'
357

81
'Ucraina nu poate câștiga războiul împotriva Rusiei fără sprijinul Statelor Unite' - Volodimir Zelenski
81

292
Tensiuni în creștere: China își trimite armata pentru a face exerciții cu foc real în jurul Taiwanului
292

870
'Trump se va îmbolnăvi grav, iar Maduro va fugi din Venezuela': șamanii din Peru fac predicții-șoc pentru 2026
870

56
Violența sexuală împotriva copiilor din Republica Democrată Congo este sistemică și în creștere - raport UNICEF
56

1.310
Rușii cer Occidentului să recunoască faptul că ei dețin inițiativa strategică în Ucraina / Urmează o răzbunare pentru tentativa de atac asupra reședinței lui Putin
1.310

832
Dispută publică între aliați: președintele Israelului îl contrazice pe Trump în cazul grațierii lui Netanyahu
832

43
O schemă de încurajare a alpiniștilor să își aducă deșeurile de pe Muntele Everest a fost abandonată
43

222
Donald Trump amenință că îl va da în judecată pe Jerome Powell și că luna viitoare îi va găsi un înlocuitor
222

1.741
Pumnul de fier al Washingtonului: armata SUA distruge terminale maritime ale Venezuelei. Trump confirmă atacul
1.741

1.002
Situație explozivă în Iran: proteste masive, după prăbușirea dramatică a monedei naționale
1.002

58
Donald Trump a avertizat că nedezarmarea Hamas va avea consecințe cu adevărat îngrozitoare
58

















Comentează