Şeful guvernului de uniune naţională libian (GNA) recunoscut de ONU, Fayez al-Sarraj, a deplâns sâmbătă faptul că nu are un 'partener de pace' pentru a găsi o soluţie la conflictul din Libia, cu referire la rivalul său, mareşalul Khalifa Haftar, transmite AFP preluat de agerpres.
Sarraj a estimat între altele că, la zece luni după debutul ofensivei forţelor lui Khalifa Haftar contra capitalei Tripoli, ţările care l-au susţinut pe omul-forte din estul Libiei ''au pierdut pariul'' crezând că favoritul lor îşi va atinge obiectivele.
''Noi nu avem un partener de pace'', a afirmat într-o conferinţă de presă Al-Sarraj, al cărui guvern se află la Tripoli. El a acuzat forţele lui Haftar că au încălcat în mod repetat încetarea focului introdusă pe 12 ianuarie la iniţiativa Rusiei şi a Turciei.
Fayez al-Sarraj a salutat, totuşi, adoptarea în această săptămână de Consiliul de Securitate al ONU a unei rezoluţii care solicită o încetare a focului ''durabilă''. Această rezoluţie este prima adoptată de Consiliul de Securitate după lansarea, la 4 aprilie 2019, a ofensivei mareşalului Haftar contra oraşului Tripoli.
Khalifa Haftar este sprijinit de Rusia, Emiratele Arabe Unite, Egipt şi Iordania, în timp ce GNA beneficiază de susţinerea Turciei.
Rusia este acuzată de mai multe luni că a susţinut transportul în Libia a mai multe mii de mercenari dintr-un grup privat apropiat de preşedintele rus, în sprijinul mareşalului Khalifa Haftar, însă Moscova a negat orice implicare.
Situația din Libia este departe de a se calma: Fayez al-Sarraj susţine că nu are un 'partener de pace'
Explorează subiectul
Articole Similare

105
Israelul riscă să piardă sprijinul internațional după retragerea autorizațiilor pentru 37 de ONG-uri
105

1.231
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia va apela la economiile contribuabililor în 2026 pentru a finanța campania militară din Ucraina
1.231

1.223
Italia, Spania, Irlanda sau Scoția vând case la preț redus: Oamenii primesc bani să se mute aici
1.223

2.159
VIDEO 'Luptă pentru o bucată de pâine' - Protestele iau amploare în Iran din cauza scumpirilor. Clădire guvernamentală atacată, autoritățile avertizează cu 'răspuns ferm'
2.159

1.657
'Războiul bate la porțile Europei' - Friedrich Merz avertizează: 2026 va testa securitatea și unitatea continentului
1.657

6.255
'Își făcea deja bagajele' - Lukașenko dezvăluie avertismentul secret pentru Putin. Ce spune despre atacul cu drone de la reședința acestuia
6.255

4.639
'Abia l-au resuscitat' - Liderul cecen Ramzan Kadîrov, internat de urgență la Moscova
4.639

3.234
'Referendum decisiv' în 2026 – Viktor Orban pune Ungaria în fața unei alegeri radicale: neutralitate sau aliniere la politicile UE
3.234

589
Turcia suspectează că Statul Islamic a planificat atentate de Crăciun și Anul Nou
589

2.859
VIDEO Armata Rusă publică imagini cu drona care ar fi fost folosită ca să atace casa lui Putin
2.859

46
Val de căldură sever în Buenos Aires, urmat de o pană generală de curent de scurtă durată
46

68
Departamentul american al Justiţiei trebuie să studieze încă aproximativ 5,2 milioane de pagini din dosarele Epstein
68

254
Olanda începe, pe 1 ianuarie 2026, tranziţia la un nou sistem de pensii
254

















Comentează