Soluția gândită în coaliție pentru pensiile speciale (Surse)

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 07-03-2023

Actualizat: 07-03-2023

Article thumbnail

Sursă foto: Octav Ganea/Inquam Photos

Liderii coaliției de guvernare vor avea, astăzi, o ședință în care se vor discuta jaloanele din PNRR care sunt restante. Principalul subiect de discuție va fi legat de pensiile speciale.

Liderii coaliției de guvernare iau în calcul supraimpozitarea părții necontributive din pensiile speciale. Se va încera formularea unui principiu universal valabil și se va merge pe reformarea legii pensiilor.

Președintele PSD, Marcel Ciolacu, a anunțat modul în care va fi rezolvată problema pensiilor speciale.

”Pensiile militarilor nu sunt pensii speciale. Vom veni cu o abordare corectă și cu o lege care să treacă de CCR. Dar trebuie să înțelegem foarte bine, această lege nu este retroactivă. Un drept câștigat nu poți să-l iei. Dar după partea de contribuție, pe componenta de special, poți să vii cu impozitare progresivă în funcție de venituri. Este o abordare corectă, constituțională.”, a spus Ciolacu.

De asemenea, ministrul Energiei va fi prezent la ședința coaliției și va trebui să explice ce trebuie să fie trecute în conservare centralele de la Rovinari și Turceni.

 

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri