Preşedintele Camerei Deputaţilor, Marcel Ciolacu, lider al PSD, consideră că statul nu ar trebui să compenseze preţul lemnului de foc pentru companii, decât dacă există "o decizie politică şi administrativă", ci pentru cei care au nevoie, respectiv persoanele vulnerabile, astfel încât să existe un echilibru care să ducă la scăderea inflaţiei.
Întrebat la Parlament dacă la preţul de plafonare al lemnelor de foc s-a venit cu o compensare, Ciolacu a arătat că s-ar putea modifica ordonanţa.
"Părerea mea este că se va modifica acea ordonanţă, poate în aceeaşi ordonanţă cu energia, venim cu ceva distinct. Eu am spus de la început, un 400 de lei acoperă, dar eu nu vorbesc să compensez afacerea dumneavoastră. Nu e rostul statului român să-ţi compenseze afacerea decât dacă îţi limitează preţul şi tu cu date, cu documente, justifici statului român că "eu intru în faliment, că eu produc un leu şi dumneavoastră mă puneţi să vând cu 0,5". Acolo, statul să vină. Dumneavoastră îmi cereţi mie să spun că voi compensa, când eu ştiu foarte bine că nu e mai mult de 400 de lei, fiindcă avem socotelile de la Romsilva", a explicat liderul PSD, potrivit Agerpres.
Ciolacu a adăugat că va exista o compensaţie "la cei care au nevoie de aceste lemne".
"Să compensez eu 400 cu 1.000, că ai lăsat tu zona speculativă? Nu voi face acest lucru. Dar cu adevărat voi compensa la cei care au nevoie de aceste lemne, la persoanele vulnerabile, care este cu totul altceva. Statul nu trebuie să compenseze companiile decât dacă, printr-o decizie politică şi administrativă, merg pe o zonă. (...) Eu va spun că, dacă vom face lucrurile în acest echilibru şi în această logică, veţi vedea că inflaţia anul viitor va scădea mult mai mult", a transmis preşedintele Camerei Deputaţilor.
Soluția PSD pentru lemnele de foc - Ciolacu anunță că plafonarea prețului va fi înlocuită cu o altă măsură
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

1.038
Vizită importantă de la Bruxelles în țară - Românca de la vârful UE și un comisar european, întâlniri cu preşedintele Nicușor Dan şi cu premierul Ilie Bolojan
1.038

1.528
Profeția unui expert: „PSD se va duce spre 10%”
1.528

1.053
PSD lansează atacuri în rafală: Oprea acuză măsuri greșite în economie, Grindeanu avertizează că „stabilitatea” nu e suficientă
1.053

2.052
VIDEO Miruță îl desființează pe Călin Georgescu: „Induce frică fără dovezi. E iresponsabil”
2.052

2.640
Un vicepreședinte PSD dă semnalul renunțării la „politica lui Bolojan”: „Responsabilitatea nu înseamnă să susţii o guvernare proastă”
2.640

7.797
„Mă tem de o piruetă pe care o va face Nicuşor Dan similară cu pirueta pe care a făcut-o Iohannis”, avertizează expertul Dumitru Borţun
7.797

3.857
Antonescu demolează coaliția: „Nu merge”. Atac direct la Bolojan și USR, în timp ce PSD amenință cu ruperea `jocului`
3.857

4.497
Grindeanu zguduie coaliția: Actuala formulă de guvernare nu mai poate continua - anticipatele, scenariu pe masă
4.497

1.163
Miruță acuză PSD de preluarea inițiativelor USR: „Copia nu va fi niciodată mai bună decât originalul”
1.163

2.661
VIDEO Grindeanu îi dă replică lui Ciucu: „Pe mine nu m-aţi auzit să dau lecţii celor de la PNL. Să ne lase în pace”
2.661

3.610
Sondaj CURS: Guvernul, sancționat dur pentru gestionarea crizei carburanților. Românii resimt puternic scumpirile și cer reducerea taxelor
3.610

13.473
Sondaj CURS martie 2026 - AUR și PNL, în scădere. Românii sunt tot mai pesimiști
13.473

1.216
VIDEO Sorin Grindeanu pune presiune pentru reducerea prețului la carburanți: Unora le place!
1.216
















Comentează