Liderul Partidului Socialiştilor, Igor Dodon, este creditat cu 23,3 % din intenţiile de vot în perspectiva alegerilor prezidenţiale programate să se desfăşoare la 30 octombrie în Republica Moldova, conform rezultatelor unui sondaj realizat de CBS-Axa, în colaborare cu IDIS-Viitorul, prezentate miercuri la Chişinău, potrivit portalului Moldova.org.
Dodon este urmat de fostul ministru al educaţiei proeuropean Maia Sandu (Partidul Acţiune şi Solidaritate /PAS/), Andrei Năstase (Partidul Platforma Demnitate şi Adevăr /PPDA, de centru-dreapta/) şi Marian Lupu (Partidul Democrat din Moldova /PDM/), diferenţa dintre cei trei fiind mai mică de un procent. Astfel, dacă mâine ar avea loc alegeri prezidenţiale în Republica Moldova, Maia Sandu ar fi votată de 7,9% dintre alegători, Andrei Năstase de 7,7%, iar Marian Lupu de 7,6%.
Candidatul Partidului Nostru, jurnalistul Dumitru Ciubaşenco este creditat cu 4,5% din intenţiile de vot, Iurie Leancă (Partidul Popular European din Moldova /PPEM/) - cu 3,2% şi Valeriu Ghileţchi (candidat independent) - cu 1,5%. Ceilalţi candidaţi lansaţi în cursa prezidenţială, printre care se numără şi unionistul Mihai Ghimpu, liderul Partidului Liberal, au acumulat mai puţin de un procent din opţiuni.
Potrivit rezultatelor acestui sondaj, procentul persoanelor indecise se ridică la 28%, iar aproape 12% dintre cei intervievaţi au declarat că nu se vor prezenta la alegeri.
Sondajul - cu o marjă de eroare de 3% - a fost realizat în perioada 14-25 septembrie pe un eşantion de 1.108 persoane de pe întreg teritoriul republicii, cu excepţia regiunii transnistrene.
Într-o întâlnire, miercuri, cu ambasadorul american la Chişinău James D. Pettit, Dodon a declarat că, în cazul în care va câştiga alegerile prezidenţiale, "va continua parteneriatul cu Occidentul în interesul cetăţenilor Republicii Moldova', potrivit portalului Deschide.md.
"Poziţia noastră este foarte clară. Noi consideram că parteneriatul trebuie continuat în interesul naţional al Republicii Moldova şi în interesele cetăţenilor R. Moldova. Vom avea relaţii bune atât cu UE şi SUA, cât şi cu Federaţia Rusă. Pentru noi este esenţial să redeschidem piaţa rusă, să rezolvăm problemele moldovenilor plecaţi la muncă în Rusia. De aceea vom avea relaţii bune cu absolut toţi, în interesul cetăţenilor Republicii Moldova', a reiterat liderul socialist.AGERPRES
SONDAJ Semnal de alarmă în Moldova: Candidatul socialiștilor (pro-Moscova) este pe primul loc
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Poliţia finlandeză a sechestrat o navă suspectată că ar fi deteriorat un cablu de telecomunicaţii în Golful Finlandei
1

31
Ministrul ucrainean al Apărării mulțumește României pentru contribuția de 50 de milioane de euro, pentru înarmare
31

582
Cele mai trăznite previziuni: cinci lucruri de aşteptat în 2026 / Întoarcere a astronauţilor în jurul Lunii sau o undă de șoc în politica SUA
582

909
Rețelele române de criminalitate organizată din Germania fac bani grei din ajutoare sociale: Hotelurile sociale uscă nemții de bani
909

813
FOTO Până și chipul de pe bani i l-au șters: Bashar al-Assad, înlocuit pe bancnote cu trandafiri şi portocale în Siria
813

2.085
VIDEO Mossadul se implică activ pe teren în protestele de amploare din Iran: momentul „Tiananmen” se reia, după o filmare cu o persoană care înfruntă motociclişti ai Poliţiei
2.085

1.618
FOTO Maia Sandu a fost desemnată „Liderul Mondial al Anului": care sunt argumentele
1.618

3.198
Ministerul rus al Apărării vine cu noi detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin
3.198

673
Ce este Phairmacy, platforma de „substanțe digitale” care influențează chatboturile AI
673

903
La mulți ani, 2026: primul teritoriu care a intrat deja în noul an
903

2.974
Acuzație‑șoc: Președintele Columbiei spune că SUA au bombardat o fabrică de cocaină în Maracaibo
2.974

2.435
Internările explodează în Marea Britanie: consumul de ketamină împinge secțiile de urologie spre colaps
2.435

4.618
VIDEO Forțele armate rusești au străpuns linia frontului într-o zonă cheie: șeful armatei ucrainene anunță retragerea soldaților săi și o anchetă
4.618

















Comentează