Sorana Cîrstea a fost ZDROBITĂ, în sferturi, la Shenzhen Open, într-un meci care a durat două zile: O jucătoare de pe locul 62 mondial a trimis-o acasă

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, locul 86 mondial, a fost eliminată, vineri, în sferturi de finală la Shenzhen Open, turneu cu premii de 750.000 de dolari.

Sorana Cîrstea a fost învinsă de sportiva americană Alison Riske (SUA - locul 62 mondial), scor 7-5, 6-1, după o oră şi 36 de minute.

Meciul a început joi, însă a fost amânat din cauza ploii. La momentul întreruperii de joi, Cîrstea conducea cu scorul de 2-0 în primul set.

Pentru prezenţa în sferturi, Cîrstea va primi 13.121 de dolari şi 60 de puncte WTA.

În semifinale, jucătoarea de tenis din Statele Unite ale Americii va juca împotriva câştigătoarei dintre Veronika Kudermetova şi Vera Zvonareva. Ambele se află în afara Top 100 WTA.

Aryna Sabalenka, din Belarus, e prima jucătoare ajunsă în semifinale, la Shenzhen, după ce rusoaica Maria Şarapova a abandonat la scorul de 6-1, 4-2.