Sorgul, mult mai puţin consumator de apă comparativ cu porumbul sau soia, este adesea prezentat drept o plantă adaptată schimbărilor climatice, însă seceta care afectează regiunea Vestul Mijlociu (Midwest) din Statele Unite l-a afectat mai mult decât alte culturi importante, relatează duminică AFP.
Aproape 90% din sorgul american este produs în două state, Kansas şi Texas, care se numără printre marile regiuni agricole unde au căzut cele mai puţine ploi de la începutul verii.
Potrivit celor mai recente estimări ale Departamentului de Agricultură al Statelor Unite (USDA), producţia de sorg a scăzut cu 35% în comparaţie cu anul trecut, o scădere mai drastică decât la orice altă cultură importantă din Statele Unite.
În statul Nebraska, învecinat cu Kansas, Rachel şi Steve Tucker au plantat sorg în acest an pentru afacerea lor cu furaje. Însă, acesta "nu a produs seminţe, aşa că nu am putut să recoltăm", au explicat ei. Din fericire, "încă producea frunze, aşa că ne-am putut păşuna turma", a spus Rachel Tucker.
Temându-se de lipsa ploii, soţii Tucker au ales să nu planteze porumb, un mare consumator de apă. "Dar nici culturile care nu au nevoie de atât de multă (apă) nu au dat randamentul obişnuit", a subliniat fermiera.
Producţia a fost atât de slabă încât Statele Unite şi-au pierdut statutul de principal producător la nivel mondial, în beneficiul Nigeriei.
"Sorgul este bine adaptat perioadelor scurte de secetă, însă în acest an (...) toate culturile au fost afectate", a argumentat Adam York de la Sorghum Checkoff, un organism care încearcă să ofere vizibilitate sorgului în Statele Unite.
În ultimul deceniu, zonele dedicate sorgului au stagnat, potrivit USDA. Acesta este utilizat deseori sub formă de cultură de rotaţie după porumb.
Preponderent plantă furajeră sau destinată producţiei de etanol, sorgul creşte în popularitate în rândul consumatorilor, în special deoarece nu conţine gluten şi nu este modificat genetic, spre deosebire de porumbul american.
"Sorgul are un viitor strălucit", a subliniat Adam York insistând să nu se tragă concluzii bazate pe producţia recentă. "Sperăm ca fermierii să cultive din ce în ce mai mult sorg, (...) mai ales pentru că acesta economiseşte resursele de apă", a adăugat e
Sorgul, recunoscut pentru rezistenţa la schimbările climatice, decimat de secetă
București
9°C
Articole Similare

1
Inflaţia va creşte până la 3,1% în trimestrul al doilea, estimează BCE
1

985
Răsturnare de situație la Guvern: Se va reduce acciza doar la motorină și doar cu 30 de bani, în loc de 50 de bani
985

3.429
ALERTĂ, ca pe vremea lui Ceaușescu: „Raționalizarea energiei ar putea avea loc în curând”, avertizează șeful Agenției Internaționale pentru Energie
3.429

2.848
Florin Manole face anunțul momentului: 2,8 milioane de pensionari primesc 1.000 de lei de la Guvern
2.848

35
Vacanțele s-ar putea scumpi: analistul eToro Bogdan Maioreanu avertizează asupra impactului creșterii prețului petrolului
35

8.930
România va adopta euro, anunță guvernatorul BNR: următorul proiect de țară după OCDE
8.930

33
OPIA – Organizația Patronală Industria de Apărare: 22 de ani de NATO au repoziționat România ca actor strategic pe flancul estic al Europei
33

31
CFR Călători, suplimentare de Paște: mai multe vagoane pe rutele aglomerate din țară
31

62
Consiliul Concurenței aprobă achiziția Cargus de către SAMEDAY
62

404
Unități de elită militare și din domeniul siguranței naționale din Europa se bazează pe armele de foc produse de Česká zbrojovka
404

64
Avertisment dur din industrie: transportul feroviar, dezavantajat fiscal în România în fața rutierului
64

2.367
Radu Miruță intră pe terenul de fotbal! Ministrul Apărării anunță reducerea tarifului de închiriere pentru stadionul Steaua
2.367

2.154
Fermele de lapte din România, în pragul colapsului. Mulți fermieri au pus lacăt afacerii
2.154
















Comentează