Numire extrem de surprinzătoare în Guvernul lui Sorin Grindeanu. Şeful Executivului a numit un om cheie la Palatul Victoria cu trecut apropiat de fostul preşedinte, Traian Băsescu. Premierul Sorin Grindeanu a semnat decizia de numire a lui Bogdan Mănoiu în funcţia de secretar de stat la Ministerul Afacerilor Externe.
Decizia premierului a fost publicată vineri în Monitorul Oficial.
Citește și: EXPERIMENT A mers pe stradă goală, doar vopsită: Reacțiile oamenilor – VIDEO HOT
Bogdan Mănoiu a fost consilier prezidenţial, în perioada decembrie 2011 - decembrie 2014, în mandatul de preşedinte al lui Traian Băsescu. A fost şef al Departamentului pentru Afaceri Europene al Guvernului, între octombrie 2009 şi septembrie 2011.
De asemenea, Mănoiu are gradul diplomatic de ambasador şi a fost secretar de stat la Ministerul Afacerilor Europene, în perioada septembrie - decembrie 2011.
Comentează