Sparta Praga a eliminat-o pe Galatasaray şi s-a calificat în optimi

Sparta Praga

Echipa cehă Sparta Praga a învins joi, pe teren propriu, scor 4-1, formaţia turcă Galatasaray Istanbul, în manşa secundă a play-off-ului din Liga Europa, calificându-se în optimi, potrivit news.ro

Praghezii au marcat primii, prin Angelo Preciado, în minutul 8, dar turcii au egalat repede, în minutul 16, când a înscris Abdulkerim Bardakci, gol care a avut nevoie de confirmarea VAR pentru a fi validat. Turcii păreau că deţin controlul, însă Kaan Ayhan a primit cartonaş roşu şi a fost eliminat în minutul 68, după ce primise iniţial galben, însă decizia a fost întoarsă de VAR. Sparta a profitat şi Indrit Tuci a făcut 2-1 în minutul 74, egalând situţia la general, pentru ca Lukas Haraslin să înscrie golul calificării în minutul 80. Cehii au mai marcat şi un bonus, în minutul 90+6 şi Sparta s-a impus cu 4-1, iar cu 6-4 la general merge în optimile competiţiei.

Rezultate înregistrate joi, în manşa secundă a play-off-ului din Liga Europa:

Sporting Lisabona – Young Boys Berna 1-1 (Gyokeres 13 / Ganvoula 84 penalti);

Sparta Praga – Galatasaray 4-1 (Preciado 8, Tuci 74, Haraslin 80, Kuchta 90+6 / Bardakci 16);

Olympique Marseille - Şahtior Doneţk 3-1 (Aubameyang 23, Sarr 74, Kondogbia 81 / Sudakov 12 penalti);

Qarabag – Sporting Braga 2-3 (Silva 102, Akhundzade 120+2 / Roger Fernandes 70, Alvaro Djalo 83, Banza 115 penalti);

Freiburg – RC Lens 3-2 (Sallai 67, 90+2, Gregoritsch 99 / Pereira Da Costa 28, Wahi 45+2);

Rennes – AC Milan 3-2 (Bourigeaud 11, 54 penalti, 68 penalti / Jovic22, Rafael Leao 58);

FC Toulouse – Benfica Lisabona 0-0.

S-au calificat mai departe, în optimi: Sporting Lisabona (4-2 scor cumulat), Olympique Marseille (5-3),  Sparta Praga (6-4), Qarabag (6-5), Freiburg (3-2), AC Milan (5-3) şi Benfica Lisabona (2-1).