Stan Wawrinka

Stan Wawrinka (17 ATP) s-a retras, în sferturile de finală ale turneului de la Basel, din cauza unei accidentări suferite la spate, potrivit Mediafax.

Wawrinka l-a învins în optimile de finală pe Frances Tiafoe (48 ATP), cu scorul de 6-3, 3-6, 7-5, într-o partidă care a durat aproximativ două ore și 35 de minute. La scurt timp după victoria înregistrată în fața americanului, Wawrinka și-a anunțat retragerea din turneul de la Basel.

În sferturile de finală, elvețianul ar fi trebuit să se înfrunte cu compatriotul său, Roger Federer (3 ATP), cel care, în urma abandonului lui Wawrinka, s-a calificat automat în semifinale, unde îl va întâlni pe câștigătorul partidei dintre Stefanos Tsitsipas și Filip Krajinovic.

”Am avut ceva probleme la spate, în ultimul game. Sunt sigur că nu voi reuși să fiu pregătit mâine. Voi abandona”, a spus Wawrinka, după partida cu Frances Tiafoe.

Săptămâna trecută, Stan Wawrinka a fost învins, în finala turneului de la Antwerp, de Andy Murray, britanicul câștigând primul său turneu de la operația suferită la șold.

Turneul de la Basel este dotat cu premii totale în valoare de 2,219,975 euro.