Standard Liege, formaţia antrenată de Ladislau Boloni, a obţinut calificarea în play-off-ul campionatului belgian de fotbal

fanatik.ro
ladislau boloni

Standard Liege, echipa la care evoluează Răzvan Marin, şi Antwerp, formaţia antrenată de Ladislau Boloni, au obţinut calificarea în play-off-ul campionatului belgian de fotbal, potrivit news.ro.

Standard, cu Răzvan Marin titular, prezent pe teren până în minutul 87, a câştigat, duminică, pe teren propriu, în ultima etapă a sezonului regulat, cu scorul 4-3, meciul disputat cu Waasland-Beveren. Oaspeţii au condus cu 3-0, după tripla lui Miloşevici '15, '43 şi '49, dar gazdele au egalat în cinci minute, Bokadi '54, Djenepo '56 şi '58. Golul victoriei a fost marcat de Orlando Sa, în minutul 78.

Antwerp a pierdut meciul din această etapă, scor 0-2, în deplasare, cu Kortrijk (De Sart '85 şi Avenatti '90+4).

Genk a încheiat sezonul regulat pe locul I, cu 63 de puncte, urmată de FC Bruges, cu 56, Standard, cu 53, Anderlecht, cu 51, Gent, cu 50, şi Antwerp, cu 49. Aceste formaţii vor începe play-off-ul cu punctele înjumătăţite.

După sezonul regulat, Lokeren a încheiat pe ultimul loc, 16, şi a retrogradat.