Steaua București a câştigat Cupa României la rugby

agerpres
rugby Steaua Timisoara

Clubul Sportiv al Armatei "Steaua Bucureşti" a câştigat, sâmbătă, Cupa Românei la rugby, după ce a învins-o în finală pe Timişoara Saracens, scor 22-19, pe Stadionul Noua din Braşov.

"Câștigăm Cupa României și ne întoarcem acasă, în Ghencea, extrem de fericiți! Terminăm partida cu Timișoara Saracens cu scorul de 22-19 (13-9). Rugby de calitate! Felicitări, băieți!", a anunțat Clubul Sportiv al Armatei "Steaua Bucureşti", pe pagina de Facebook.

Finala Cupei României la rugby dintre Steaua București și Timişoara Saracens a avut loc sâmbătă, la Brașov, pe stadionul Noua, cu începere de la ora 12:00. În ultima confruntare de campionat, echipa militară a câștigat în Banat, anunță reprezentanții Clubului Sportiv al Armatei.

Steaua București și Timișoara Saracens s-au mai întâlnit în finala Cupei României, în 4 octombrie 2015. Finala s-a disputat la Iași, iar roș-albaștrii au pierdut, scor 14 – 17, după două reprize a câte 40 de minute și încă două de prelungiri.

Deţinătoarea trofeului este CSM Bucureşti, echipă care s-a retras din competiţie iar ulterior s-a desfiinţat.