Stefanos Tsitsipas (7 ATP) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Shanghai

australian open facebook
australian open general tenis

Stefanos Tsitsipas (7 ATP) s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Shanghai, după ce l-a învins, în optimi, pe Hubert Hurkacz (34 ATP), cu scorul de 7-5, 3-6, 7-6(5), potrivit Mediafax.

În primul set, Hurkacz a avut un serviciu pierdut, fapt ce i-a permis lui Tsitsipas să se impună. În setul secund, Hurkacz a revenit în joc, reușind să câștige setul, după un serviciu pierdut de jucătorul grec. Setul decisiv a ajuns în tie-break, unde Tsitsipas s-a impus cu 7-5.

Partida dintre cei doi jucători a avut o durată de aproximativ două ore și 15 minute.

Daniel Morar și Mona Pivniceru, în dezacord cu decizia CCR privind războiul Parlament și ÎCCJ

În sferturile de finală Stefanos Tsitsipas îl va întâlni pe Novak Djokovic, care l-a învins pe John Isner cu 7-5, 6-3.

Turneul Shanghai Masters este dotat cu premii în valoare de 8.322.885 de dolari.

Câştigătorul de anul trecut al turneului este liderul mondial, Novak Djokovic, care l-a învins, în finală, pe Borna Coric, cu scorul de 6-3, 6-4.