Stratul de zăpadă în Masivul Fărăgaș a ajuns la 150 de centimetri: risc mare de avalanșă

Autor: Mihai Cistelican

Publicat: 08-01-2021

Actualizat: 08-01-2021

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Grosimea stratului de zăpadă a ajuns la 149 de centimetri în zona înaltă a Masivului Făgăraş. Riscul de avalanşă este mare, traseele din judeţul Argeş care acced către creasta Făgărașului fiind închise, conform Salvamont Argeş, informează Mediafax.

În acest moment, stratul de zăpadă măsurat la stația meteo Bâlea Lac, la altitudine echivalentă cu Cota 2000 Transfăgărașan, este de 149 centimetri, iar riscul de avalanșă este de gradul 4 (mare) la altitudini de peste 1800 metri și 3 (însemnat) sub această altitudine, pe o scală de la 1 la 5.

Traseele montane din judeţul Argeş, care acced către creasta Făgărașului, precum și traseele de creastă ale Făgărașului, Iezerului, Pietrei Craiului și Leaotei sunt și vor rămâne închise până la sfârșitul iernii.

Potecile nu mai sunt vizibile, la fel ca și marea majoritate a semnelor de marcaj. Pe versanți, sunt zone întinse unde zăpada proaspătă s-a depus în strat de peste 30 de centimetri, peste stratul existent deja, înghețat, existând toate condițiile alunecării cu ușurință și apariția de avalanșe însemnate cantitativ.

În urma viscolirii, s-au format troiene de 100-150 centimetri de zăpadă fără coeziune.

Potrivit sursei citate, prognoza meteo pentru următoarele zile este bogată în ninsori, ceea ce va duce cel puțin la menținerea gradului de risc.

Vremea se va încălzi usor, astfel că se așteaptă apariția avalanșelor de dimensiuni mari în special pe pantele cu orientare estică, deja încărcate cu plăci de vânt, iar după căderea întunericului, pe versanții nordici.

În anii trecuți s-au produs avalanșe cu victime decedate în munți, astfel că nu trebuie subestimate sub nicio formă avertismentele, anunță Salvamont Argeș.

În perioada 2010-2016, pe fondul unor ierni mai uscate și relativ mai calde, existența pericolului de avalanșă a fost minimizată, totodată crescând foarte mult numărul practicanților de sporturi de aventură, unii dintre aceștia neluând în seamă acest risc.

Ultimele trei ierni au avut deja o revenire la normalul cantităților de zăpadă, ceea ce a condus imediat și la înmulțirea cazurilor fatale cu turiști implicați în avalanșe, iar acum avem o a patra iarnă cu un debut întârziat, dar cu precipitații solide în cantități normale, cu foarte mult viscol, ceea ce creează transport de zăpadă și plăci de vânt, foarte periculoase dacă sunt destabilizate.

Sfatul Salvamont Argeş pentru cei care ajung în munții Argeșului este să nu încerce să urce pe traseele închise şi să ceară informaţii salvatorilor montani din zonă sau la Dispeceratul Național Salvamont.

De asemenea, trebuie estimat timpul necesar efectuării excursiei în partea joasă a masivelor montane, în aşa fel încât să existe o marjă de siguranţă de o oră de lumină după terminarea acesteia, ținând cont că la ora 17:00 este deja întuneric.

Citește și: Campania de vaccinare, începută cu stângul. O recunoaște chiar Valeriu Gheorghiță: 'A fost o situație extrem de neplăcută'

În afara echipamentului obligatoriu iarna (încălţăminte şi îmbrăcăminte adecvată, colţari, piolet etc.) trebuie să existe în permanenţă în rucsac o lanternă cu baterii proaspete pentru fiecare participant, evitând astfel situaţii neplăcute, iar telefonul trebuie păstrat în așa fel încât să aibă energie suficientă și la sfârșitul zilei, când apar de obicei situațiile de urgență.

„Inclusiv în cazul excursiilor cu autoturismul, este indicat să aveţi încălţări şi îmbrăcăminte de iarnă, chiar și o lanternă, în cazul în care ați putea fi nevoiţi să vă deplasaţi pe jos. De asemenea, trebuie evitată cu desăvârșire parcarea sau chiar și numai oprirea autoturismelor la baza pantelor dezgolite, încărcate cu zăpadă, deoarece se semnaleaza des curgeri de zăpadă care ajung până pe carosabil. În perioada de iarnă, care la altitudini mari durează până la sfârșitul lunii mai, este necesară o prudenţă mărită, pentru a evita situaţiile nedorite”, conchide Salvamont Argeș.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri