biatlon

Norvegianul Sturla Holm Laegreid a câştigat proba de masculină de sprint 10 km, desfăşurată vineri la Oslo, gazda ultimei etape a Cupei Mondiale de biatlon ediţia 2021-2022, conform Agerpres.

Laegreid a fost înregistrat cu timpul de 25 min 27 sec 1/10, reuşind să-l devanseze cu 22,4 secunde pe francezul Quentin Fillon Mailler, care şi-a completat vitrina de trofee cu micul Glob de Cristal la sprint. Pe poziţia a treia, la 26,5 secunde, s-a clasat suedezul Sebsatian Samuelsson.

Reprezentantul României, Dmitrii Shamaev şi George Buta, s-au clasat pe locurile 50, respectiv 64.

După ce a cucerit cinci medalii la Jocurile Olimpice de la Beijing, două dintre ele de aur, Quentin Fillon Mailler şi-a asigurat săptămâna trecută marele Globul Cristal rezervat câştigătorului Cupei Mondiale de biatlon în acest sezon, precum şi micul glob al probei de urmărire, iar duminică va încerca să obţină trofeul la start grupat, dacă va reuşi să se claseze pe unul din primele trei locuri la Oslo.