Statele Unite au criticat puternic joi loviturile militare ale Rusiei în Siria, declarând că ele îi impulsionează pe militanţii Statului Islamic, în timp ce ucid zeci de civili şi forţează alte zeci de mii să-şi abandoneze casele şi distrug şcoli şi pieţe, relatează Reuters.
În timpul unei reuniuni a Consiliului de Securitate al ONU asupra Orientului Mijlociu, ambasadoarea SUA la Naţiunile Unite Samantha Power a menţionat o analiză Reuters a datelor Ministerului rus al Apărării ce arată că aproape 80% dintre ţintele declarate de Rusia în Siria au fost în zone care nu sunt controlate de Statul Islamic.
"Prin atacarea grupurilor non-extremiste, Rusia a impulsionat, în mod pervers, puterea relativă (a Statului Islamic), care a
profitat de această campanie prin confiscarea de noi teritorii în zona rurală Alep", a declarat Power.
"De când Rusia şi-a început loviturile, harta siriană s-a schimbat în favoarea" Statului Islamic, a adăugat ea.
Armata siriană, susţinută de combatanţi din Iran şi Hezbollahul libanez, a lansat ofensive terestre împotriva zonelor deţinute de insurgenţi în vestul şi nord-vestul Siriei, după ce Rusia a lansat campania de lovituri aeriene în ţară în urmă cu trei săptămâni, aminteşte Reuters.
Power a spus că, potrivit Organizaţiei Naţiunilor Unite, aceste ofensive au forţat circa 85.000 de persoane să-şi părăsească locuinţele. Citând grupuri de monitorizare siriene, ea a adăugat că loviturile Rusiei au ucis cel puţin 100 de civili şi au distrus infrastructura civilă, inclusiv şcoli şi pieţe.
Rusia afirmă că vizează Statul Islamic, alături de alte grupuri pe care le clasifică drept terorişti islamişti. Ea mai declară
că Moscova şi Occidentul luptă contra unui inamic comun.
"Haosul şi anarhia, într-o mare masură rezultate din amestecul extern în afacerile regionale, sunt activ exploatate de organizaţiile teroriste, în primul rând aşa-numitul Stat Islamic", a declarat ambasadorul rus la ONU Vitali Ciurkin în faţa Consiliului de Securitate.
"Abordări colective sunt necesare pentru a lichida ameninţarea teroristă", a adăugat el.
O coaliţie condusă de SUA a început bombardarea obiectivelor Statului Islamic în Siria şi Irak în urmă cu un an. Power a spus că acest conflict de aproape cinci ani se va încheia doar cu plecarea preşedintelui sirian Bashar al-Assad.
"A-l sprijini acum (pe Assad n.r.) doar asigură că în momentul negocierii unei tranziţii politice, (Statul Islamic) va fi mai puternic, printr-o recrutare impulsionată de acţiunile Rusiei, Iranului şi regimului, în timp ce statul sirian va fi şi mai slab", a declarat ea, citată de Reuters, potrivit Agerpres.
SUA: Loviturile Rusiei în Siria îi impulsionează pe militanții Statului Islamic
Explorează subiectul
București
12°C
Articole Similare

1.513
Consecințele economice ale războiului din Orientul Mijlociu - Prețul ar putea ajunge la sute de miliarde de dolari
1.513

78
Promisiuni pentru reunificare - China va garanta "securitatea energetică" a Taiwanului
78

35
Israelul continuă bombardamentele asupra Libanului - Cel puțin șapte persoane au fost ucise la Beirut
35

1.192
Putin își freacă mâinile de bucurie: Cum sunt împinse statele din Asia să cumpere petrol rusesc (Bloomberg)
1.192

62
Avertizare decălătorie emisă de MAE - Cod roşu de precipitaţii abundente şi rafale puternice de vânt în Grecia
62

2.511
VIDEO „Model Gaza” în Liban - Declarațiile care au stârnit reacții dure: Israelul mută forțat 600.000 de oameni din Liban
2.511

84
FOTO-VIDEO Israelul anunţă că a desfăşurat un amplu val de atacuri nocturne asupra Teheranului / Cel puţin 16 răniţi în urma unor atacuri aeriene ale Iranului în Israel
84

4.306
A murit medicul care a fost condamnat la 1.933 de ani de închisoare după ce a infectat 275 de pacienți
4.306

3.410
Ruptură majoră pe axa Israel - Franța: Tel Avivul oprește orice achiziție militară de la Paris, după ce au blocat ajutorul militar american
3.410

244
Un parlamentar iranian de rang înalt îi transmite lui Trump: "Strâmtoarea Ormuz se va redeschide, dar nu pentru voi"
244

73
Cutremur puternic la Tokyo - Nu au fost raportate pagube materiale sau persoane rănite
73

78
Israelul anunţă că a atacat o instalaţie folosită pentru presupusa dezvoltare de arme chimice în Iran
78

86
Reformă istorică în Japonia - Se introduce custodia comună după divorț
86
















Comentează