Suedia, Franţa şi Spania, aproape de sferturi la Campionatul Mondial 2023

News.ro
minge fotbal poarta

Echipele Suediei, Franţei şi Spaniei au făcut miercuri paşi importanţi în direcţia sferturilor de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin din Suedia şi Polonia, transmite AFP, potrivit Agerpers.

Scandinavii, campionii europeni en titre, au câştigat clar în faţa Ungariei, cu 37-28, Hampus Wanne fiind cel mai bun marcator, cu 9 goluri, în timp ce Jim Gottfridsson a reuşit 10 pase decisive.

Suedia se va califica în sferturi în cazul unei victorii în faţa Islandei, vineri.

Campioana olimpică en titre, Franţa, a obţinut şi ea o victorie concludentă, 35-24 cu Muntenegru, după o prestaţie remarcabilă a portarului Vincent Gerard, care a încheiat cu 15 şuturi apărate din 33 (trei aruncări de la 7 metri). Stevan Vujovic (Minaur Baia Mare) nu a reuşit să înscrie pentru învinşi, care nu au putut conta pe pivotul Nemanja Grbovic (CSA Steaua Bucureşti), accidentat.

Spania a învins Polonia cu 27-23, astfel că una dintre gazdele turneului final este eliminată din competiţie. Polonezii au ţinut ritmul multă vreme, dar au cedat în ultimele minute ale partidei, portarul Gonzalo Perez de Vargas având mai multe intervenţii decisive.

Brazilia a evitat in extremis înfrângerea în faţa Portugaliei, 28-28, printr-un gol marcat în penultima secundă. Joao Pedro Silva (CS Dinamo Bucureşti) a înscris 4 goluri pentru sud-americani.

6. Insulele Capului Verde 0

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală. La egalitate de puncte departajarea se face prin rezultatul direct.