Superliga: FC Hermannstadt a dispus de FC Argeş, scor 2-1, în play-out

FC Hermannstadt

FC Hermannstadt a dispus de FC Argeş, scor 2-1, în play-out.

Echipa FC Hermannstadt a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia FC Argeş, scor 2-1, într-un meci din etapa a cincea a play-out-ului Superligii, informează News.ro.

Gazdele au deschis scorul în minutul 11, când Călin Popescu a centrat, balonul a fost deviat şi a ajuns la Limaj, care deşi se afla între trei apărători piteşteni, a înscris. În minutul 38 Hermannstadt şi-a mărit avantajul, Paraschiv marcând din centrarea lui Balaure. În repriza secundă, oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 61. A fost o pasă în careu a lui Calcan, iar Koubemba a şutat din prima, învingându-l pe Letica.

Cu această victorie FC Hermannstadt a adunat 27 de puncte şi este pe poziţia a doua în clasamentul din play-out. Acelaşi punctaj îl au şi echipele de pe locurile 1 (FC U Craiova) şi 3 (Petrolul). FC Argeş are 17 puncte şi ocupă poziţia a 9-a, ceea ce duce la retrogradarea directă.

FC HERMANNSTADT: Letica - Butean, Bejan, Ionuţ Stoica, Opruţ (Medina 78) - Mino Sota, Baba Alhassan (66 Biceanu) – S. Balaure (Bărbuţ 66), Limaj (Seydou Issah 90), C. Popescu (Oroian 79) – D. Paraschiv. ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

FC ARGEŞ: Micle - Tofan, Turda, Dobrosavlevici (Zebic 62), Brendon Lucas, Rizzi (Jakolis 46) – Njike (Meza Colli 62), Mimito Biai, I. Şerban (Jobello 62) – Calcan (Yanis Pîrvu 90), Koubemba. ANTRENOR: Bogdan Argeş Vintilă

Cartonaşe galbene: I. Petrescu 53, Opruţ 73 / Dobrosavlevici 35, Calcan 48

Arbitri: Marian Barbu - Ciprian Florin Danşa, Bogdan Gheorghe - Florin Andrei

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Cristina Mariana Trandafir

Observator: Nicolae Grigorescu