Meciurile din etapa a cincea a Superligii de fotbal au loc de vineri până luni.
Rezultate:
Vineri 12 august
FC Argeş - FC U 1948 Craiova 0-2 (0-1), Stadion ''Nicolae Dobrin'' - Piteşti
A marcat: Andrea Compagno (3, 75).
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); al patrulea oficial: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)
Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF
Sâmbătă 13 august
FC UTA Arad - FC Universitatea Cluj 2-1 (1-1), Arena ''Francisc Neuman'' - Arad
Au marcat: Virgiliu Postolachi (6), Juan Bautista Cascini (82), respectiv Adrian Bălan (36).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); al patrulea oficial: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova), conform Agerpres.
Arbitru video: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti)
Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) - LPF
Petrolul Ploieşti - FC Rapid Bucureşti 1-0 (1-0), Stadion "Ilie Oană" - Ploieşti
A marcat: Gheorghe Grozav (23)
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Romică Bîrdeş (Piteşti); al patrulea oficial: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş)
Arbitru video: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitru asistent video: Marius Cristian Marchidanu (Brăila)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF.
Duminică 14 august
Universitatea Craiova - CS Mioveni (Stadion Municipal - Drobeta-Turnu Severin, 16:00)
FC CFR 1907 Cluj - AFC Botoşani (Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca, 18:30)
FCSB - AFC Chindia Târgovişte (Arena Naţională - Bucureşti, 21:30)
Luni 15 august
FC Voluntari - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (Stadion ''Anghel Iordănescu'' - Voluntari, 17:00)
FC Farul Constanţa - AFC Hermannstadt (Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu, 19:30)
Clasamentul:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 CFR Cluj 4 3 0 1 8-5 9
2 Rapid 5 3 0 2 5-3 9
3 FC Hermannstadt 4 2 2 0 7-3 8
4 Farul Constanţa 4 2 2 0 5-2 8
5 FC Botoşani 4 2 2 0 6-4 8
6 FC U Craiova 5 2 1 2 8-6 7
7 Petrolul Ploieşti 5 2 1 2 3-4 7
8 UTA Arad 5 2 1 2 4-6 7
9 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 4 1 3 0 7-3 6
10 FC Voluntari 4 2 0 2 5-3 6
11 FC Argeş 5 2 0 3 6-9 6
12 Universitatea Craiova 4 1 2 1 5-5 5
13 FCSB 4 0 3 1 3-5 3
14 Chindia 4 0 2 2 3-6 2
15 Universitatea Cluj 5 0 2 3 4-8 2
16 CS Mioveni 4 0 1 3 3-10 1
Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte