Surpriză în Cupa României - Viitorul a fost eliminată de Sănătatea Cluj

cupa romaniei

Sănătatea Cluj este una dintre marile surprize din 16-imile Cupei României. Ardelenii au eliminat-o pe deținătoarea trofeului, Viitorul, după ce au câștigat cu 1-0, prin reușita lui Laurețiu Rus (31 de ani), și s-au calificat în optimile competiției, informează mediafax.

Viitorul a început meciul bine, în minutul 3 George Ganea a șutat spre poarta apărată de Lăzăreanu, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara colțului scurt. 10 minute mai târziu, Sănătatea Cluj deschide tabela de marcaj. Laurențiu Rus a ajuns în fața lui Țîru și a înscris din 4 metri. Băieții lui Hagi au încercat să restabilească egalitatea, Calcan și Dulca și-au încercat norocul la poarta ardelenilor, dar scorul a rămas intact până la pauză.

Nici în repriza a doua nu s-au produs schimbări pe tabela de marcaj, iar deținătoarea trofeului, Viitorul, a fost eliminată din 16-imile Cupei României și Sănătatea Cluj s-a calificat în optimile competiției.

Stadion: Cluj Arena (Cluj-Napoca – Cluj);

Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenţi: Alexandru Filip (Timişoara) şi Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj); Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) şi Ionel Poclid (Timişoara).

Echipele de start: Sănătatea Cluj - Viitorul, scor final: 1-0 (Laurențiu Rus, min. 13)

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu (cpt.) – Mic, I. Rada, D. Matei, Cr. Paul – Țîrlea, Laur. Rus, Ciupe, Creț – D. Roman, Ceaca

Rezerve: Gab. Dragomir – Al. Gașpar, Tilincă, Aur. Ghișă, Szolosi, Ad. Lupu, Bg. Cristea

Antrenor: Marius Semeniuc

Viitorul: Val. Cojocaru – M. Leca, Țîru (cpt.), P. Iacob, St. Filip – Cos. Matei, M. Dulca, Casap – Calcan, G. Ganea, Pitu

Rezerve: Buzbuchi – Radu Boboc, Eric de Oliveira, Mălăele, Andr. Ciobanu, Artean, L. Munteanu

Antrenor: Gheorghe Hagi