Surpriză în Italia! Inter Milano, campioana en titre, a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de formaţia Sassuolo

suporteri Inter Milano

Inter Milano, campioana en titre a Italiei, a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de formaţia Sassuolo, într-o partidă contând pentru etapa a 26-a din Serie A, disputată duminică seara, conform Agerpres.

Sassuolo, cu fundaşul român Vlad Chiricheş integralist, a deschis scorul în minutul 8 al jocului de pe San Siro, prin Giacomo Raspadori, iar apoi şi-au majorat avantajul prin Gianluca Scamacca (26). Oaspeţii îşi puteau majora avantajul până la pauză, prin Domenico Berardi, care a trimis balonul în bara transversală, în minutul 38.

Inter a reuşit să înscrie în prelungirile reprizei secunde, prin Stefan de Vrij, însă golul a fost anulat după consultarea arbitrajului video (VAR), pentru un henţ comis de Federico Dimarco la începutul acţiunii respective. Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă la milanezi.

Sassuolo a reeditat astfel performanţa reuşită în luna noiembrie pe acelaşi stadion, când au dispus cu 3-1 de AC Milan, actualul lider al clasamentului.

În urma acestui eşec, Inter Milano a ratat ocazia de a urca pe prima poziţie în Serie A, nereuşind să profite de remiza înregistrată de AC Milan pe terenul "lanternei roşii" Salernitana (2-2).

Rezultate:
Vineri
Juventus Torino - Torino FC 1-1
Au marcat: De Ligt (13), respectiv Belotti (62).

Sâmbătă
Sampdoria Genova - Empoli 2-0
Au marcat: Quagliarella (14, 29).

AS Roma - Hellas Verona 2-2
Au marcat: Volpato (65), Bove (84), respectiv Barak (5), Tameze (20).

Salernitana - AC Milan 22-
Au marcat: Bonazzoli (29), Djuric (72), respectiv Messias (5), Rebic (77).
Fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist la gazde, în timp ce portarul Ciprian Tătăruşanu a rămas pe banca de rezerve a oaspeţilor până la final.