DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Surprize în Parlament la codurile penale: 2 deputați Pro România și un deputat PMP au votat cot la cot cu PSD / Un PSD-ist din Brăila a defectat la CPP

variante

Voturile finale din Camera Deputaților pe legile de modificare a Codului Penal și a Codului de Procedură Penală au adus, miercuri, mici surprize pentru formațiunile parlamentare.

  • La Codul de Procedură Penală, un deputat PSD a votat împotrivă: Nicu Niță, ales în Brăila. Social-democratul a votat însă pentru Codul Penal.
  • Corneliu Bichineț (PMP) a votat pentru adoptarea ambelor coduri, linia politică a partidului fiind împotrivă.
  • Corina Bogaciu și Nicolae Georgescu, de la Pro România, au votat pentru ambele coduri penale.
  • În tabăra minorităților, Ovidiu Ganț și Iulius Firczak au votat împotriva celor două coduri

VEZI MAI JOS CUM A VOTAT FIECARE DEPUTAT

Camera Deputaților a adoptat, miercuri, în calitate de for decizional, proiectul de modificare a Codului penal cu 180 de voturi pentru, 81 împotrivă și două abțineri. Codul de Procedură Penală a fost adoptat cu 181 de voturi pentru, 83 împotrivă și o abținere.

Cvasi-majoritatea deputaților PSD-ALDE-UDMR-minorități au votat pentru, în timp PNL-USR-PMP s-au împotrivit.

Opoziția a anunțat, la dezbaterile în plen, că va ataca la CCR ambele proiecte de modificare a codurilor penale.

MODIFICĂRILE aduse la Codul Penal

MODIFICĂRILE aduse la Codul de Procedură Penală .

LISTA DE VOT FINAL LA CODUL DE PROCEDURĂ PENALĂ:

#Nume şi prenumeGrup Vot
1.Andruşcă DănuţPSDDA
2.Axinte VasilePSDDA
3.Babuş RaduPSDDA
4.Balint Liviu-IoanPSDDA
5.Bălănescu AlexandruPSDDA
6.Bârlădeanu Dragoş-PetruţPSDDA
7.Bejinariu EugenPSDDA
8.Birchall AnaPSDDA
9.Boboc Tudoriţa-RodicaPSDDA
10.Boboc Valentin GabrielPSDDA
11.Bogdan Gheorghe-DănuţPSDDA
12.Bontea VladPSDDA
13.Bota Marius Sorin-OvidiuPSDDA
14.Bran IoanaPSDDA
15.Bucura-Oprescu SimonaPSDDA
16.Budăi Marius-ConstantinPSDDA
17.Buicu Corneliu-FlorinPSDDA
18.Burciu CristinaPSDDA
19.Căciulă AurelPSDDA
20.Călin IonPSDDA
21.Căprar Dorel-GheorghePSDDA
22.Căruceru Aida-CristinaPSDDA
23.Chiriac ViorelPSDDA
24.Ciocan DanPSDDA
25.Ciofu Tamara-DorinaPSDDA
26.Ciolacu Ion-MarcelPSDDA
27.Ciuhodaru TudorPSDDA
28.Cîtea VasilePSDDA
29.Cobuz MaricelaPSDDA
30.Cocoş VasilePSDDA
31.Cosma AndreeaPSDDA
32.Cuc Alexandru-RăzvanPSDDA
33.Dinu Cristina-ElenaPSDDA
34.Dîrzu IoanPSDDA
35.Dobrică Ionela ViorelaPSDDA
36.Dobrovici-Bacalbaşa NicolaePSDDA
37.Dragnea Nicolae-LiviuPSDDA
38.Drăghici Mircea-GheorghePSDDA
39.Dumitrache Ileana CristinaPSDDA
40.Dunava Costel NeculaiPSDDA
41.Florea DamianPSDDA
42.Florea Oana-ConsuelaPSDDA
43.Floroiu IonelPSDDA
44.Fulgeanu-Moagher Laura-MihaelaPSDDA
45.Furtună MirelaPSDDA
46.Gavrilă CameliaPSDDA
47.Gavriliţă Bianca - MirunaPSDDA
48.Găină MihăiţăPSDDA
49.Georgescu NicolaePSDDA
50.Gherman DumitruPSDDA
51.Gilia ClaudiaPSDDA
52.Goga OctavianPSDDA
53.Halici NicuşorPSDDA
54.Havrici Emanuel-IuliuPSDDA
55.Hărătău ElenaPSDDA
56.Holban Georgeta-CarmenPSDDA
57.Iancu IulianPSDDA
58.Iancu Marius-IonelPSDDA
59.Iftimie NeculaiPSDDA
60.Ilişanu Claudiu-AugustinPSDDA
61.Intotero Natalia-ElenaPSDDA
62.Iordache FlorinPSDDA
63.Itu CornelPSDDA
64.Jivan Luminiţa-MariaPSDDA
65.Lazăr SorinPSDDA
66.Lupaşcu CostelPSDDA
67.Macovei Silviu NicuPSDDA
68.Manole Petre-FlorinPSDDA
69.Matei Călin-Vasile-AndreiPSDDA
70.Mărgărit Mitică-MariusPSDDA
71.Mihălcescu Carmen-IleanaPSDDA
72.Mînzatu RoxanaPSDDA
73.Mohaci MihaiPSDDA
74.Muşoiu ŞtefanPSDDA
75.Nasra Gabriel-HoriaPSDDA
76.Neaţă EugenPSDDA
77.Nicolae AndreiPSDDA
78.Nicolicea EugenPSDDA
79.Nistor LaurenţiuPSDDA
80.Niţă NicuPSDNU
81.Nosa IuliuPSDDA
82.Oteşanu DanielaPSDDA
83.Pană Adriana-DoinaPSDDA
84.Paraschiv RodicaPSDDA
85.Păle DănuţPSDDA
86.Petrea GabrielPSDDA
87.Peţa-Ştefănescu Eliza-MădălinaPSDDA
88.Pleşoianu Liviu Ioan AdrianPSDDA
89.Plumb RovanaPSDDA
90.Popa FlorinPSDDA
91.Popa Mihai ValentinPSDDA
92.Popa Ştefan-OvidiuPSDDA
93.Presură AlexandraPSDDA
94.Radu AnişoaraPSDDA
95.Radu Nicolaie-Sebastian-ValentinPSDDA
96.Rădulescu AlexandruPSDDA
97.Rădulescu Cătălin-MarianPSDDA
98.Răduţ VioletaPSDDA
99.Roman Ioan SorinPSDDA
100.Roşca LucreţiaPSDDA
101.Rotaru AlexandruPSDDA
102.Rotaru Răzvan-IliePSDDA
103.Sefer Cristian-GeorgePSDDA
104.Simion Lucian-EduardPSDDA
105.Simonis Alfred - RobertPSDDA
106.Socotar Gheorghe-DinuPSDDA
107.Solomon AdrianPSDDA
108.Stan ViorelPSDDA
109.Stancu FlorinelPSDDA
110.Stativă Irinel IoanPSDDA
111.Stănescu AlexandruPSDDA
112.Steriu Valeriu-AndreiPSDDA
113.Suciu MateiPSDDA
114.Suciu Vasile-DanielPSDDA
115.Şarapatin ElviraPSDDA
116.Şerban Ciprian-ConstantinPSDDA
117.Şimon GheorghePSDDA
118.Şotcan TheodoraPSDDA
119.Şova LucianPSDDA
120.Ştefan CorneliuPSDDA
121.Ştefan ViorelPSDDA
122.Tănăsescu Alina-ElenaPSDDA
123.Teiş AlinaPSDDA
124.Terea IoanPSDDA
125.Tîlvăr AngelPSDDA
126.Todor AdrianPSDDA
127.Toma IliePSDDA
128.Tripa Florin-DanPSDDA
129.Tudor BeatricePSDDA
130.Tuşa Adriana DianaPSDDA
131.Ursu Răzvan-IonPSDDA
132.Vasilescu Lia OlguţaPSDDA
133.Vasilică Radu CostinPSDDA
134.Velcea NicolaePSDDA
135.Vişan George-GabrielPSDDA
136.Vîrză MihăiţăPSDDA
137.Vrăjitoru Sorinel-MarianPSDDA
138.Weber MihaiPSDDA
139.Zamfira Constantin-CătălinPSDDA
1.Anastase Roberta AlmaPNLNU
2.Andronache GabrielPNLNU
3.Bica DănuţPNLNU
4.Bode Lucian NicolaePNLNU
5.Calista Mara-DanielaPNLNU
6.Cherecheş FloricaPNLNU
7.Culeafă MihaiPNLNU
8.Cupşa IoanPNLNU
9.Dobre Victor PaulPNLNU
10.Dobrovie Matei-AdrianPNLNU
11.Gheorghe Andrei DanielPNLNU
12.Gheorghe TinelPNLNU
13.Giugea NicolaePNLNU
14.Heiuş Lucian-OvidiuPNLNU
15.Huţucă Bogdan-IulianPNLNU
16.Ionescu GeorgePNLNU
17.Ioniţă AntonetaPNLNU
18.Lungu TudoriţaPNLNU
19.Mareş MaraPNLNU
20.Moldovan Sorin-DanPNLNU
21.Nicoară Romeo FlorinPNLNU
22.Olar CorneliuPNLNU
23.Oprea DumitruPNLNU
24.Oros Nechita-AdrianPNLNU
25.Pirtea Marilen - GabrielPNLNU
26.Popescu PavelPNLNU
27.Popescu Virgil-DanielPNLNU
28.Preda Cezar-FlorinPNLNU
29.Predoiu Marian-CătălinPNLNU
30.Prişcă Răzvan SorinPNLNU
31.Raeţchi Ovidiu AlexandruPNLNU
32.Răcuci Claudiu-VasilePNLNU
33.Roman Florin-ClaudiuPNLNU
34.Săftoiu Ana AdrianaPNLNU
35.Schelean-Şomfelean Valeria-DianaPNLNU
36.Sighiartău Robert-IonatanPNLNU
37.Sitterli Ovidiu-IoanPNLNU
38.Stroe Ionuţ-MarianPNLNU
39.Şovăială ConstantinPNLNU
40.Ştefan IonPNLNU
41.Trăilă CristinaPNLNU
42.Turcan RalucaPNLNU
43.Varga Glad-AurelPNLNU
44.Varga VasilePNLNU
45.Voicu Mihai AlexandruPNLNU
1.Barna Ilie DanUSRNU
2.Benga Tudor - VladUSRNU
3.Botez Mihai-CătălinUSRNU
4.Bulai IulianUSRNU
5.Chichirău Cosette-PaulaUSRNU
6.Cosma Lavinia-CorinaUSRNU
7.Dan Nicuşor DanielUSRNU
8.Dehelean SilviuUSRNU
9.Drulă CătălinUSRNU
10.Duruş Vlad-EmanuelUSRNU
11.Ghinea CristianUSRNU
12.Ion Stelian-CristianUSRNU
13.Iurişniţi Cristina-IonelaUSRNU
14.Lupescu DumitruUSRNU
15.Moşteanu Liviu-IonuţUSRNU
16.Năsui Claudiu-Iulius-GavrilUSRNU
17.Pop Tudor RareşUSRNU
18.Popescu Nicolae-DanielUSRNU
19.Prisnel Adrian-ClaudiuUSRNU
20.Prună Cristina-MădălinaUSRNU
21.Rădulescu Dan-RăzvanUSRNU
22.Rodeanu Bogdan-IonelUSRNU
23.Seidler Cristian-GabrielUSRNU
24.Stanciu-Viziteu Lucian-DanielUSRNU
25.Ungureanu Emanuel-DumitruUSRNU
26.Vlad Sergiu CosminUSRNU
27.Zainea CornelUSRNU
1.Ambrus Izabella-AgnesUDMRDA
2.Bende SándorUDMRDA
3.Benedek ZacharieUDMRDA
4.Benkő ErikaUDMRDA
5.Biro Zsolt-IstvanUDMRDA
6.Csép Éva-AndreaUDMRDA
7.Korodi AttilaUDMRDA
8.Kulcsár-Terza József-GyörgyUDMRDA
9.Magyar Loránd-BálintUDMRDA
10.Márton Árpád-FranciscUDMRDA
11.Sebestyén Csaba-IstvánUDMRDA
12.Seres DénesUDMRDA
13.Szabó ÖdönUDMRDA
1.Anton AntonALDEDA
2.Avram ConstantinALDEDA
3.Băişanu Ştefan-AlexandruALDEDA
4.Calotă Florică IcăALDEDA
5.Cătăniciu Steluţa-GusticaALDEDA
6.Cucşa Marian-GheorgheALDEDA
7.Cupă IonALDEDA
8.Gavrilescu Graţiela LeocadiaALDEDA
9.Gerea Andrei DominicALDEDA
10.Lovin DumitruALDEDA
11.Mocanu AdrianALDEDA
12.Niţă MihaiALDEDA
13.Olteanu DanielALDEDA
14.Oprişcan Mihai DoruALDEDA
15.Petcu Toma-FlorinALDEDA
16.Pistru-Popa Eusebiu-ManeaALDEDA
17.Surgent Marius-GheorgheALDEDA
18.Tabugan IonALDEDA
1.Bichineţ CorneliuPMPDA
2.Cristache CătălinPMPNU
3.Movilă PetruPMPNU
4.Paşcan Emil-MariusPMPNU
5.Simionca IonuţPMPNU
6.Todoran Adrian-MihăiţăPMPNU
7.Tomac EugenPMPNU
8.Turcescu Robert-NicolaePMPNU
1.Ampleev AndrianMinoritatiDA
2.Csokany Petronela-MihaelaMinoritatiDA
3.Firczak Iulius MarianMinoritatiNU
4.Furic IarcoMinoritatiDA
5.Ganţ Ovidiu VictorMinoritatiNU
6.Grosaru Andi-GabrielMinoritatiDA
7.Ibram IuseinMinoritatiDA
8.Pambuccian VarujanMinoritatiDA
9.Popescu Mariana-VeneraMinoritatiAB
10.Stoica Bogdan-AlinMinoritatiDA
11.Vasile DanielMinoritatiDA
1.Andrei Alexandru-Ioan-DA
2.Bogaciu Alexandra-Corina-DA
3.Borza Remus-Adrian-DA
4.Dohotaru Adrian-Octavian-NU

LISTA DE VOT FINAL LA CODUL PENAL:

#Nume şi prenumeGrup

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.