SURSE - ”Băsescu la pușcărie până de Sfântul Andrei”

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 03-04-2014

Actualizat: 03-04-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Liderul PSD, Victor Ponta, anunța încă de la prima mare reuniune a social-democraților din 2014 că obiectivul major al PSD este lupta cu Traian Băsescu și regimul său. 

Pe coridoarele subterane ale PSD se aude un cântec de sirenă al cărui refren este ”Băsescu la pușcărie până de Sfântul Andrei”. În calendarul ortodox, Sfântul Andrei se sărbătorește pe data de 30 noiembrie.


Încurcate sunt căile Domnului, dar resorturile acestui refren nu ne-au fost deslușite, însă dacă întrebi orice PSD-ist serios îți cântă fredonează acest refren.

De fiecare dată când este întrebat, premierul Victor Ponta nu ezită să anunțe, voalat, faptul că Traian Băsescu riscă să ajungă după gratii, după ce își va termina mandatul de președinte. "Sunt convins de asta. Nu, dosarul Flota, dacă nu mă înșel, a intrat pe termenele de prescripție, dar sunt multe altele care au stat, sau au așteptat ca domnia sa să nu mai aibă imunitate. Până la urmă și președinții Franței, că-i comparăm cu președinții Franței ca și putere constituțională, și Jacques Chirac... și Sarkozy au procese. Asta e", a declară premierul.
Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri