Majoritatea parlamentară a premierului grec Alexis Tsipras s-a diminuat după ce un deputat din partea partidului care este partenerul său de coaliţie a părăsit alianţa în semn de protest faţă de acordul încheiat cu Macedonia vecină, relatează marţi agenţia DPA, preluată de agerpres.
După plecarea unui membru al partidului populist Grecii Independenţi, care este acum deputat independent, Tsipras are 152 din cei 300 de parlamentari.
Deputatul a afirmat că nu doreşte să fie parte a compromisului cu Skopje, potrivit căruia fosta republică iugoslavă va purta denumirea ''Republica Macedonia de Nord'', în scopul de a o deosebi de provincia greacă Macedonia.
Susținerea guvernului grec, la limită, după acordul cu Macedonia
Articole Similare

2.452
Decizie ciudată în Parlamentul European luată pe bază de sex: Europarlamentarele care sunt însărcinate pot vota și din concediu, prin delegați
2.452

2.966
Frauda carusel intră într-o nouă etapă de supraveghere europeană: Se cere acces în timp real la datele despre TVA pentru EPPO și OLAF
2.966

1.869
Decizie radicală a Curții Europene de Justiție - 'Ginul fără alcool' devine ilegal / Ce trebuie să știe consumatorii
1.869

221
După ce a scăpat de faliment, Grecia anunță că va reduce masiv datoria publică
221

880
Surpriză în UE: Economia Greciei va crește mai rapid decât marile puteri europene – Fitch ridică ratingul
880

62
S-a ajuns la un acord provizoriu privind bugetul UE pentru 2026
62

7.903
Anunț în plină noapte făcut de vicepreședintele Parlamentului European! Victor Negrescu: 'Am ajuns la un acord'
7.903

3.691
Fenomenul în lanț care pune la pământ sistemul medical românesc: „Nu mai e doar banul, ci sistemul defect"
3.691

5.169
S-au săturat! Țările europene care sunt hotărâte să conteste dur regulile Bruxelles-ului ce privesc migranții
5.169

91
Google, investigat de Comisia Europeană pentru retrogradarea site-urilor media / Cum funcționează politica „site reputation abuse”
91

465
Probleme mari pentru Google: UE, anchetă într-un dosar de abuz în căutarea de știri
465

874
Salariile din România rămân printre cele mai mici din Uniunea Europeană: Românii câștigă de patru ori mai puțin decât angajații din Luxemburg
874

3.433
Apune era comenzilor ieftine din China: Gata cu plafonul de 150 €, toate pachetele din afara UE vor fi taxate
3.433


















Comentează