Un adolescent în vârstă de 18 ani a fost reţinut, în cursul nopţii de joi spre vineri, după ce s-a urcat la volanul unei maşini fără a avea permis şi a intrat în gardul unui imobil din municipiul Bistriţa, părăsind apoi autovehiculul şi fugind de poliţişti, potrivit unui buletin de presă remis de Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bistriţa-Năsăud, potrivit AGERPRES.
Poliţiştii rutieri au identificat maşina condusă de tânăr pe raza municipiului şi i-au făcut semnale şoferului să oprească, lucru care nu s-a întâmplat, astfel că s-a procedat la urmărirea acestuia.
"Pe o stradă din Bistriţa, persoana care conducea autoturismul a pierdut controlul acestuia, colizionând poarta de acces a unui imobil, după care a părăsit autoturismul. Ulterior, poliţiştii Biroului de Ordine Publică au identificat pe raza municipiului un tânăr, de 18 ani, din Livezile, care ar fi condus autoturismul în cauză. În urma verificărilor efectuate, poliţiştii au constatat că tânărul nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule", se precizează în comunicat.
Adolescentul a fost reţinut pentru 24 de ore şi va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistriţa cu propunere de arestare preventivă, fiind cercetat pentru comiterea infracţiunii de conducere a unui autovehicul fără permis.
Este al doilea caz de acest gen petrecut în judeţ în ultimele zile, după ce marţi un tânăr de 28 ani, din Budacu de Sus, a fost urmărit aproximativ 20 de kilometri de către poliţişti pentru că a refuzat să oprească la semnalele acestora, ulterior constatându-se că acesta se afla la a treia infracţiune de conducere fără permis în tot atâtea luni.
Tânăr reţinut după ce a condus o maşină fără permis şi a fugit de poliţişti
Explorează subiectul
Articole Similare

38
Operațiune în forță a polițiștilor din România și alte trei state: Droguri de mare risc preparate în laboratoare, traficanți luați pe sus de mascați
38

1.207
„Fumigenă perfectă!” – Magistrat CSM demontează protestele împotriva Liei Savonea. Ce spune și președintele Nicușor Dan
1.207

1.167
CSM denunță „atacurile publice repetate” la adresa Înaltei Curți: „Presiuni fără precedent asupra justiției”
1.167

7.069
VIDEO Concedierile bat la ușă, nimeni nu va mai scăpa din 2026: Ilie Bolojan anunță că și MAI, Sănătatea și Educația au intrat pe "lista neagră"
7.069

1.966
VIDEO Bolojan ignoră solicitările magistraților, dar cere „colaborare loială” și avize în viteză
1.966

3.328
Atacuri fără precedent la adresa magistraților. Un judecător membru CSM denunță „o încercare de preluare cu forța a puterii judecătorești”
3.328

717
Adio influenceri umani! Vine din urmă noua generație de vlogeri AI și creatori de conținut virtuali
717

3.203
VIDEO Imagini spectaculoase de pe Autostrada Sibiu-Pitești: Tunelul Momaia intră în linie dreaptă, când ar putea fi deschisă circulația
3.203

4.667
Tragedie la o clincă stomatoligică din Capitală, unde o fetiță de 2 ani a murit – Medicul Tudor Ciuhodaru: "Malpraxisul se îngroapă odată cu pacienții"
4.667

90
Adolescent acuzat că și-a bătut fosta prietenă de 14 ani: A lovit-o în față
90

3.735
Semnal puternic de la PSD pentru Ilie Bolojan: Programul de stimulare economică trebuie să fie pe masă, altfel nu se va susține niciun alt pachet de măsuri guvernamentale
3.735

6.263
Reacția mamei fetiței de doi ani care a murit la dentist. Avocatul familiei face acuzații grave. Ministrul Sănătății: 'Se pare că a existat o întârziere'
6.263

83
Poliţist, ameninţat în repetate rânduri de un recidivist; agresorul a fost arestat
83


















Comentează