Ștefan Radu numără 343 de meciuri în tricoul lui Lazio

Ștefan Radu Lazio

Duminică, 17 martie, Lazio a primit-o acasă pe echipa Parma, în etapa cu numărul 28 din Serie A. Titular, Ștefan Radu, a devenit al patrulea jucător al grupării din Roma cu cele mai multe prezențe din istoria clubului, potrivit mediafax.

Fundașul român a îmbrăcat de 343 de ori tricoul lui Lazio. Următoarea treaptă este cea ocupată de fostul apărător central Paolo Negro (46 de ani), care a evoluat în 376 de partide, în timp ce fostul fundaș stânga, Giuseppe Favalli (47 de ani), iese în evidență cu 401 meciuri.

La pauza meciului cu Parma, Lazio conduce partida cu 4-0. Tabela de pe Olimpico a fost deschisă în minutul 22, Marusic a punctat în poarta adversă, în timp ce Luis Alberto a reușit dubla (penalty - min.26 și min. 38), iar Lulic a stabilit scorul finalului de repriză în minutul 44, 4-0.

Ștefan Radu a ajuns la echipa din Roma în anul 2008, atunci când s-a transferat de la Dinamo. În tricoul lui Lazio a câștigat de două ori Cupa și de tot atâtea ori Supercupa Italiei.