Theodor Stolojan, ATAC SPECTACULOS la PSD: Cântece de sirenă ale unei guvernări care pur şi simplu nu doreşte o disciplină bugetară

Autor: Loredana Codruț

Publicat: 31-01-2019

Actualizat: 31-01-2019

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Banca Naţională a României (BNR) are nevoie de un guvernator şi un Consiliu de Administraţie, care să nu aplece urechea la cântecele de sirenă ale unei guvernări care nu doreşte disciplină bugetară, a declarat la RFI de eurodeputatul PNL Theodor Stolojan, comentând conflictul PSD-BNR.

Citește și: Monica Macovei a făcut SPECTACOL la audierile din Comisia LIBE - De nervi, Tudorel Toader a 'amenințat-o voalat'

Theodor Stolojan spune că „Mugur Isărescu va lua o decizie, dacă vrea să continue sau nu, îşi va exprima această dorinţă. Decizia se va afla în mâna Parlamentului, în care majoritatea o deţine această guvernare PSD-ALDE (...). În Banca Naţională a României trebuie să avem un guvernator şi un Consiliu de Administraţie, care să nu aplece urechea la cântecele de sirenă ale unei guvernări care pur şi simplu nu doreşte o disciplină bugetară, nu doreşte o disciplină fiscală în România. Ar fi un dezastru să vedem că la Banca Naţională ajunge un om care dă drumul la tiparniţa de bani. Avem în faţă exemplul Venezuelei. Dacă cetăţenii din Venezuela ne-ar fi întrebat pe noi, românii, ce se întâmplă cu o guvernare socialistă, populistă, le-am fi spus că vor ajunge să stea la coadă pentru hârtia igienică, aşa cum stăteau românii la coadă în socialism, pentru a cumpăra hârtie igienică şi săpun şi unt. Exact ceea ce se întâmplă astăzi în Venezuela”, a declarat Stolojan la RFI.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri