Energia electrică, gazele naturale şi uleiul comestibil s-au scumpit cel mai mult în ultimul an, în timp ce cartofii au înregistrat cele mai semnificative scăderi de preţuri, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică publicate vineri.
În intervalul august 2020 - august 2021, preţurile la energie electrică au urcat cu 24,65%, la gaze naturale cu 20,55%, la uleiul comestibil cu 21,27%, iar la cartofi au fost consemnate scăderi de preţ de 31,33%.
În ceea ce priveşte alimentele, în ultimul an cel mai mult s-au scumpit uleiul comestibil - 21,27%, brânza de oaie - 6,53% şi peştele proaspăt - 6,15%, iar cele mai importante scăderi de preţ au fost înregistrate la cartofi - 31,33%, fructele proaspete - 2,51% şi citricele şi alte fructe meridionale - 1,13%.
De la începutul acestui an, uleiul s-a scumpit cu 17,30%, citricele şi alte fructe meridionale cu 16,77%, iar fructele proaspete cu 5,55%, în timp ce cartofii au fost mai ieftini cu 10,65%, iar ouăle cu 4,32%.
La categoria mărfuri nealimentare, în ultimul an cele mai mari creşteri de preţ au fost consemnate la energie electrică - 24,65%, gaze naturale - 20,55% şi combustibili - 14,11%, în timp ce singura ieftinire a fost consemnată la energia termică, de 0,21%.
De la începutul anului 2021, preţul la energie electrică a urcat cu 23,15%, la gaze naturale cu 20,49% şi la combustibili cu 12,16%.
În cazul serviciilor, cele mai mari creşteri au fost consemnate la serviciile poştale (plus 5,53%), cele de apă, canal, salubritate (5,16%) şi alte servicii cu caracter industrial (4,52%). În schimb, călătoriile cu avionul s-au ieftinit cu 13,14%.
De la începutul anului în curs, cele mai mari majorări de tarife au fost înregistrate la servicii poştale (5,51%), apă, canal, salubritate (5,46%) şi cele de reparaţii auto, electronice şi lucrări foto (3,48%).
Rata anuală a inflaţiei a urcat la 5,3% în luna august 2021, de la 5% în iulie, în condiţiile în care mărfurile nealimentare s-au scumpit cu 7,92%, mărfurile alimentare cu 2,7%, iar serviciile cu 2,97%, potrivit datelor publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).
TOPUL scumpirilor în ultimul an: energia, gazele, uleiul
Articole Similare

502
Trei zodii primesc 'cheia succesului' de la Univers. Martie poate este luna lor de aur
502

330
România înregistrează scoruri îngrijorătoare privind discriminarea, peste nivelul UE. Ce spun datele Eurostat
330

1.318
Tehnologia a ieșit din laboratoare direct pe stradă: primul oraș din România unde unde roboți umanoizi și patrupezi patrulează pe străzi
1.318

979
Horoscopul zilei de 1 martie 2026. Gemenii au grijă de sănătatea lor. Află ce îți rezervă astrele în funcție de zodia în care te-ai născut
979

1.174
A murit fostul rector al Universității Politehnica Timișoara - Viorel-Aurel Şerban a fost și președintele clubului Poli Timișoara
1.174

38
Litiera îți poate îmbolnăvi pisica: Felinele au foarte mare nevoie de un spațiu doar al lor bine organizat
38

1.926
Șefa Inspecției Judicare, replică la „referendumul” lui Nicușor Dan: „Să facă și justiția un referendum să vedem dacă poporul e mulțumit de măsurile luate de Guvern”
1.926

60
Morminte romane descoperite în zona Spitalului de Boli Infecţioase Constanţa. Primarul acuză că se întârzie lucrările
60

1.764
Asociația personalului din justiție cere CCR să blocheze noile impozite locale: „Majorări cu efect de confiscare”
1.764

1.401
OUG publicată: Impozit pe casă și mașină mai mic pentru unii contribuabili / Primăriile pot tăia „cotele adiționale” (Document)
1.401

4.313
Ciprian Ciucu intervine după ce mai mulți primari au anunțat că vor să interzică păcănelele: 'Poate le mutăm'
4.313

2.269
VIDEO Compania care a împărțit cea mai mare parte din profitul anual ca bonusuri pentru angajați. Regula a fost: „Luați cât puteți căra în brațe”
2.269

106
Slanăfest 2026: Festivalul slăninii și al preparatelor tradiționale debutează la Târgu Mureș
106

















Comentează