Topul tinerilor jucători din sezonul 2022/2023 de Liga 2

prosport.ro
liga 2

Statisticile tinerilor jucători de fotbal care au evoluat în sezonul recent încheiat de Liga 2 relevă o serie de aspecte pozitive ale jocului acestora. Site-ul oficial frf.ro trece în revistă, cei mai folosiți jucători, cei mai buni marcatori, dar și care au fost cei mai tineri marcatori.

Ahmed Bani a evoluat în cele mai multe etape

Jucătorul lui Dinamo, formație promovată la finalul acestei stagiuni, este jucătorul care a bifat minute de joc în 28 din cele 29 de etape de campionat! În urma lui se află David Maftei, jucătorul Unirii Dej, cu 27 de partide din 29 posibile, iar podiumul este închis de Silviu Rus, jucătorul Oțelului, care a evoluat în 26 din cele 29 de meciuri, potrivit Mediafax.

5 jucători cu peste 2000 de minute jucate

Din totalul de 231 de jucători U20 ce au evoluat în actualul sezon, 5 dintre aceștia au bifat peste 2000 de minute pe teren. Aceștia sunt:

Silviu Rus (Oțelul Galați): 2233 minute
David Maftei (Unirea Dej): 2122 minute
Costin Amzăr (Dinamo): 2092 minute
David Dincă (CSA Steaua): 2070 minute
Denis Radu (Politehnica Timișoara): 2004 minute

Bani conduce și în topul marcatorilor

Jucătorul celor de la Dinamo a fost cel mai bun tânăr marcator din sezonul recent încheiat, acesta marcând 6 goluri pentru formația antrenată de Ovidiu Burcă, o medie de 1 gol la 5 partide.

În urma lui în clasamentul marcatorilor se află Ștefan Bodișteanu, jucător ce a evoluat pentru CSA Steaua și a marcat de 5 ori, media fiind tot de 1 gol la 5 partide. Podiumul este completat de Alexandru Musi, jucătorul Politehnicii Iași.

Acesta a venit în iarnă la formația din Copou și a contribuit decisiv la titlul câștigat de ieșeni, reușind de asemenea 5 goluri, dar în doar 13 partide, rezultând o medie de 1 gol la 184 de minute.

În total, au fost 59 de jucători U20 care au marcat cel puțin un gol în acest sezon.

Cel mai tânăr marcator al sezonului

Din totalul de 564 de goluri marcate în acest sezon de Liga 2 Casa Pariurilor, 98 au fost reușite de jucători U20, un procent de 17%. Cel mai tânăr marcator al sezonului a fost Andrei Toroc, mijlocașul celor de la CSC Dumbrăvița. Acesta marca ultimul gol al bănățenilor în victoria cu Viitorul Pandurii, scor 4-0, din 22 aprilie 2023, la vârsta de 15 ani și 281 de zile.

Un al tânăr jucător ce a punctat în acest sezon a fost David Matei, jucătorul celor de la CSA Steaua. Acesta marca în etapa a 19-a din sezonul regular, în victoria bucureștenilor cu 2-0 în deplasarea de la Ripensia. 16 ani și 236 de zile avea la momentul în care puncta în campionat.