Tottenham Hotspur este prima echipă echipă calificată în optimile de finală ale Europa League

Jose Mourinho

Tottenham Hotspur este prima echipă echipă calificată în optimile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a surclasat echipa austriacă Wolfsberger AC cu scorul de 4-0, la Londra, în manşa secundă a şaisprezecimilor de finală.

Echipa antrenată de Jose Mourinho, care învinsese în tur cu 4-1, s-a impus acum prin golurile marcate de Dele Alli (10), Carlos Vinicius (50, 83) şi Gareth Bale (73).

De remarcat evoluţia tânărului Dane Scarlett (16 ani), care a dat pasa decisivă la ultimul gol, la două minute de la intrarea sa pe gazon.

Tottenham a ajuns în optimile de finală ale competiţiei pentru a patra oară, dar nu a depăşit sferturile de finală în formatul Europa League (din 2012/13).