Traian Băsescu, ANUNȚ pentru inițiați: mesaj cu tâlc despre candidatura la Capitală

Autor: Lucian Negrea, Reporter

Publicat: 31-03-2016

Actualizat: 31-03-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Fostul președinte Traian Băsescu este întrebat, cu fiecare ocazie, de jurnaliști dacă candidează la alegerile locale din Capitală, dar răspunsul este mereu unul cu dublu sens.

Prezent într-o emisiune la B1 TV, Traian Băsescu a răspuns întrebării despre candidatură: ”O să fac ceea ce trebuie! Știu eu ce trebuie”, a spus fostul președinte.

Dacă privim sondajele de opinie, Partidul Mișcarea Populară se zbate în jurul procentului de 5%, iar majoritatea analiștilor politici sunt de părere că doar o candidatură a lui Traian Băsescu ar putea ridica scorul partidului. Din această perspectivă ”ceea ce trebuie” este o candidatură asumată de Băsescu la Capitală.

Citește și: Băsescu, LOVITURĂ pentru Sebi Ghiță: PONTUL decisiv pentru DNA

Singura certitudine oferită de Traian Băsescu este că va mai lăsa suspansul să planeze. ”Pe 25 anunț ce voi face, pe 25 luna viitoare”.

Băsescu a mai precizat că ”dacă m-aș lua doar după ai mei de la PMP, aș ieși cu 99%”, ceea ce ne trimite cu gândul că fostul președinte stă cu ochii pe sondaje, să vadă care îi sunt șansele în raport cu ceilalți candidați.

Citește și: Băsescu DEZVĂLUIE cine este în spatele denunțurilor lui Ghiulbenghian: ADEVĂRATA țintă

Această strategie a lui Traian Băsescu nu este experimentată pentru prima dată. În 2004 și 2009, Băsescu a menținut suspansul asupra candidaturii sale la prezidențiale și de fiecare dată a făcut marele anunț în provincie, la evenimente minore. De exemplu, în 2009 și-a anunțat candidatura în Timiș, la Sânicolau Mare.

Acest ultim anunț al lui Traian Băsescu pare mai degrabă unul pentru inițiați. Adică, cei care știu resorturile din spatele candidaturii sale, cu siguranță înțeleg dacă fostul președinte va face sau nu ”ceea ce trebuie”.

 

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri