Trei sugari au ajuns la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) "Sf. Pantelimon" Focşani de la începutul lunii august şi până în prezent după ce s-au îmbolnăvit de COVID-19, potrivit reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Vrancea, notează Agerpres.
"Începând cu data de 1 august, la SJU Focşani au fost internaţi 19 copii şi tineri sub 20 de ani ca urmare a îmbolnăvirii cu virusul SARS-CoV-2. Este vorba de trei sugari, de patru, cinci şi şapte luni, trei copii cu vârste cuprinse între unu şi zece ani şi 13 copii sau tineri cu vârste între 11 şi 20 de ani", a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al DSP Vrancea, Silviu Stanciu.
Având în vedere numărul tot mai mare de copii care ajung la spital din cauza infecţiei cu SARS-CoV-2, unitatea medicală a dispus amenajarea unei zone cu paturi ATI care să primească doar copiii.
"Deja am făcut adresă la DSP Vrancea pentru ca 10 paturi de ATI pe care le avem la etajul trei al spitalului să le lăsăm pentru copii. Am luat această măsură şi pentru că e posibil să ne aşteptăm la un vârf al îmbolnăvirilor în rândul copiilor, cam la două săptămâni după deschiderea şcolilor. În ultimul timp au început să apară foarte multe cazuri de COVID la copii şi riscăm să blocăm toată Secţia de pediatrie. Astfel, putem să-i internăm pe toţi la etajul trei, aproape de Secţia de pediatrie, pentru a fi permanent în atenţia medicilor specialişti", a declarat, pentru AGERPRES, managerul SJU Focşani, Constantin Mândrilă.
Acesta a precizat că spitalul analizează permanent situaţia epidemiologică din judeţ şi, în funcţie de evoluţia acesteia, Secţia de boli infecţioase ar putea să fie dedicată din nou doar pacienţilor COVID-19.
Joi, în spitalul judeţean erau internate 68 de persoane, dintre care opt la Terapie Intensivă. Alte 123 de persoane se află în izolare la domiciliu după ce s-au infectat cu virusul SARS-CoV-2.
Trei sugari au ajuns la spital în ultima lună după ce s-au îmbolnăvit de COVID-19, în județul Vrancea
Articole Similare

2.179
FOTO O apă minune s-a dovedit a fi, de fapt, otravă curată: Promitea să vindece de la riduri până la leucemie
2.179

728
Alexandru Rogobete anunță cum se împart banii la Ministerul Sănătăţii după rectificare
728

4.026
Despăgubire record pe malpraxis: O doctoriță din București va plăti 80.000 de euro pentru că a pus în pericol viața unei femei
4.026

97
Criză în farmaciile din România: peste 80% dintre farmaciști nu pot elibera zilnic medicamente compensate
97

26
Brazilia deschide anchetă pentru cazuri de intoxicație cu alcool contrafăcut
26

2.118
VIDEO 'Statul nu știe să facă spitale': Nicușor Dan propune o soluție radicală pentru sănătate
2.118

59
Creștere alarmantă a bolilor cardiovasculare la copii: Care sunt principalele cauze
59

135
Focar de norovirus la bordul navei Serenade of the Seas: Peste 70 de pasageri afectați
135

5.916
Descoperire șocantă la Spitalul ‘Sfânta Maria’: Unde a fost identificată sursa bacteriei care a ucis șapte copii (surse)
5.916

3.118
Alertă alimentară: Loturi de semințe halucinogene, puse la vânzare
3.118

306
Cazuri noi de persoane infectate cu Covid-19 – Anunțul INSP
306

248
Patru din zece români iau suplimente zilnic, dar mulți le folosesc greșit (studiu)
248

3.990
Testul care alarmează Bruxelles-ul! 'Poluanți eterni' descoperiți în sângele unui comisar european - ce sunt și cum ne afectează sănătatea
3.990
Comentează